A A+ A++

Do tej pory na Podkarpaciu potwierdzono 1303 przypadki zakażenia koronawirusem, 788 osób wyzdrowiało. Odnotowano 61 zgonów.

Aż 521 zakażeń to osoby powiązane z ogniskami w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, ogniskiem w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu, ogniskiem rodzinnym w jednej z miejscowości powiatu oraz z ogniskiem w Zakładach Mięsnych w Jarosławiu. Ta liczba obejmuje również osoby spoza powiatu jarosławskiego, ale powiązane z tymi ogniskami.

W Zakładach Mięsnych w Jarosławiu wynik dodatni potwierdzono u 300 osób, w tym u 205 pracowników oraz 95 osób z kontaktu. W zorganizowanym punkcie „walk thru” przebadano łącznie 960 pracowników – wykryto 117 zakażeń.

Ponadto 22 lipca badaniami przesiewowymi objęto 300 pracowników zakładu Monedelez w Jarosławiu – odnotowano 15 wyników pozytywnych. Od 24 lipca nie odnotowano w zakładzie wyników dodatnich.

W ogniskach w powiecie jarosławskim wyzdrowiały 284 osoby, odnotowano 16 zgonów, a 394 osoby objęto kwarantanną. Dochodzenia epidemiologiczne są w toku.

PRZEMYŚL

27 lipca Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu uzyskał informację o dodatnim wyniku u jednej z opiekunek w przemyskim przedszkolu. Placówka wdrożyła wszystkie obowiązujące wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia oraz MEN. W wyniku przeprowadzonego dochodzenia ustalono wszystkie osoby z kontaktu, które zostały objęte kwarantanną i wytypowane do badań.

W Urzędzie Gminy w Dubiecku potwierdzono osiem wyników dodatnich, w tym u czterech pracowników oraz czterech osób z kontaktu (z pracownikami urzędu). W ramach prowadzonych działań badaniami objęto 66 osób (w tym 27 pracowników i 29 osób z kontaktu). Kwarantanną objęto 56 osób.

Dochodzenia epidemiologiczne są w toku.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przemyślu 28–30 lipca otrzymał informacje o pozytywnych wynikach dodatnich u sześciu osób (trzech pacjentów oraz trzech osób z personelu medycznego) w Szpitalu im. Ojca Pio w Przemyślu. Oddział został zamknięty, nie ma wypisów pacjentów oraz przyjęć nowych pacjentów do czasu uzyskania wyników badań. Trwa dochodzenie epidemiologiczne. Kwarantanną zostało objętych siedem osób z personelu medycznego i ich rodziny.

Zaplanowano badania osób z kontaktu. Dochodzenie epidemiologiczne jest w toku.

RABKA-ZDRÓJ

Ognisko powiązane jest z zachorowaniami na kolonii w Rabce-Zdroju. Na dzień 18 lipca u 14 osób potwierdzono wynik dodatni, w tym u pięciu opiekunów, pięciu uczestników kolonii i czterech osób z kontaktu (zachorowania dotyczą mieszkańców powiatów: tarnobrzeskiego, kolbuszowskiego, niżańskiego i miasta Tarnobrzeg).

Od 25 lipca nie odnotowano wyników dodatnich.

RZESZÓW – SZPITAL PRO-FAMILIA

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie uzyskał informację o potwierdzonym wyniku dodatnim u położnej w Szpitalu Specjalistycznym „Pro-Familia” w Rzeszowie. Podjęto następujące działania: kwarantanną objęto ogółem 72 osoby z terenu miasta i powiatu rzeszowskiego (w tym siedem osób z personelu oraz 16 pacjentek, 16 noworodków i 33 współdomowników). Dane 39 pacjentek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie przekazał do innych PSSE w województwie i poza województwem w celu objęcia nadzorem i badaniami.

W ramach działań mających na celu przecięcie dróg szerzenia się zakażenia w szpitalu przeprowadzono gruntowną dezynfekcję poprzez zamgławianie środkiem do dezynfekcji na bazie nadtlenku wodoru i srebra. Dezynfekcję przeprowadzono we wszystkich pomieszczeniach izby przyjęć, oddziału patologii ciąży, wszystkich odcinków oddziału ginekologiczno-położniczego, traktu porodowego i innych.

Pacjentki przebywające na oddziale patologii ciąży mające kontakt z zakażonym pracownikiem zostały poddane kwarantannie w warunkach szpitalnych. Po upływie siedmiu dni od kontaktu u pacjentek wykonano testy na obecność wirusa SARS CoV-2 – wyniki były ujemne. Wstrzymano przyjęcia nowych pacjentek na oddział. Przyjmowane są pacjentki wyłącznie w stanach nagłych na wydzieloną do tego celu część oddziału ginekologiczno-położniczego. Do 29 lipca badaniami kontrolnymi w szpitalu objęto 235 osób z personelu oraz 58 pacjentek (wszystkie wyniki ujemne).

Do 30 lipca uzyskano ogółem cztery wyniki pozytywne, w tym u trzech pacjentek wypisanych ze szpitala (z powiatów: dębickiego, mieleckiego i krośnieńskiego) i jednej osoby z personelu.

Dochodzenie epidemiologiczne jest w toku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSynku, zagraj „Scyzoryka”! Czyli jak to jest być didżejem | Kultura na weekend. Odc. 24
Następny artykułSzpital w Nowym Sączy zawiesza przyjęcia i zabiegi