Z dnia na dzień słyszy się o kolejnych przypadkach zakażeń koronawirusem w placówkach oświatowych. – My to ryzyko przyjmujemy idąc teraz do szkół – mówił w porannej rozmowie Radia Rekord i TV Dami Tomasz Korczak, prezes Mazowieckiego Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego.
W czwartek, 15 października w Polsce padł kolejny rekord zakażeń – ponad 8 tysięcy. Niestety koronawirus nie omija także placówek szkolnych. Codziennie słyszmy o pojedynczych przypadkach zakażeń wśród nauczycieli i uczniów. Jak przyznaje Tomasz Korczak, prezes Mazowieckiego Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego, sytuacja w szkołach już w tej chwili jest bardzo napięta, bo emocje rosną wraz ze wzrostem zachorowań. – Mamy szkoły na terenie województwa mazowieckiego, które mają kłopoty już kadrowe, czyli mają kłopoty z prowadzeniem zajęć. Narasta również obawa o własne bezpieczeństwo, bezpieczeństwo uczniów i bezpieczeństwo własnych rodzin – mówił w porannej rozmowie Radia Rekord i TV Dami Tomasz Korczak, prezes Mazowieckiego Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego.
15 października w Radomiu prace w trybie mieszanym skończyły cztery placówki (Publiczne Przedszkole nr 14, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, VI LO im. J. Kochanowskiego i XI LO im. S. Staszica). Z kolei do 17 października w trybie mieszanym pracuje Publiczne Przedszkole nr 1 i PSP nr 24, ale pojawiają się kolejne, w których wykryto zakażenie. Do 24 października PSP nr 9 z powodu koronawirusa będzie pracować w trybie hybrydowym. Z wnioskiem do sanepidu o pracę w trybie hybrydowym wystąpił również Zespół Szkół Zawodowych im. Hubala. – Faktem jest, że jest taka granica, ja mówię, że jeżeli co trzeci nauczyciel zachoruje w szkole to dyrektor ma już bardzo poważny problemy z utrzymaniem szkoły w ruchu. Jeżeli zachorują nauczyciele, pójdą na kwarantannę i będzie trzeba pracować zdalnie, niektóre szkoły świetnie sobie radzą, ale to też wymaga i środków i kadr – przyznaje Tomasz Korczak.
https://www.cozadzien.pl/radom/tomasz-korczak-trzeba-uwolnic-nauczycieli/68031
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
Jak przyznaje Tomasz Korczak, nauczyciele idąc do szkół, jak większość innych grup zawodowych, podejmują ryzyko. Dlatego też Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił do premiera z listem otwartym o wprowadzenie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo nauki i pracy w placówkach oświatowych. ZNP wnioskuje m.in. o zmniejszenie liczebności klas, dostępność do bezpłatnych testów dla pracowników oświaty czy rozszerzenie kompetencji dyrektora szkoły w kwestii podjęcia decyzji o czasowym nauczaniu w formie zdalnej lub hybrydowej (z pominięciem sanepidu).
https://www.cozadzien.pl/edukacja/dzien-edukacji-narodowej-w-cieniu-pandemii/68003
Również nauczyciele, laureaci konkursu „Nauczyciel Roku” zaapelowali do premiera o wprowadzenie prowizorium podstawy programowej i wymagań egzaminacyjnych. “Jesteśmy przekonani, że negatywne efekty zaburzonego trybu pracy szkół we wrześniu i październiku tego roku oraz prawdopodobnie także w najbliższych miesiącach, można ograniczyć wprowadzając prowizorium podstawy programowej i wymagań egzaminacyjnych, uwzględniające obecne warunki pracy, tzn. powtarzające się okresy kwarantanny, pracy zdalnej lub pracy w trybie mieszanym. Dzięki temu nauczyciele i wychowawcy mogliby poświęcić więcej uwagi trosce zarówno o dobrostan swoich uczniów, jak i własne zdrowie. Pamiętajmy, że wytężona praca czeka nauczycieli, pedagogów i psychologów zatrudnionych w szkołach i poradniach także po ustaniu pandemii, dlatego również ich dobrostan jest tak samo ważny jak samopoczucie i zdrowie ich uczniów” – piszą Nauczyciele Roku.
– Powinno się “uwolnić nauczyciela”, dać mu możliwość, żeby mógł on zaproponować w szkole dostosowanie programu do możliwości realizacji, a więc dać mu możliwość dostosowania swoich możliwości kontaktu z uczniami i prowadzenia zajęć, do tego co on może zrobić – przyznał w rozmowie Tomasz Korczak.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
W Radomiu pracuje ponad 5 tys. nauczycieli i uczy się ponad 35 tys. uczniów.
Zgodnie z nowymi obostrzeniami od soboty, 17 października w strefie czerwonej w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych). Natomiast w strefie żółtej (m.in. w Radomiu) w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe.
https://www.cozadzien.pl/edukacja/nauczanie-hybrydowe-w-szesciu-placowkach-lo-xi-prosi-o-zgode/68011
Katarzyna Skowron fot. archiwum cozadzien.pl
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS