NFZ zakończył, trwający od 4 grudnia, nabór do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Placówki, które chciały dołączyć do programu, składały elektroniczne formularze. Następnie każdy był sprawdzany w oddziałach NFZ. Najwięcej wniosków złożyły placówki POZ.
Szczepienia w Małopolsce
Z oceny wniosków złożonych w naborze wynika, że już w 90 procentach gmin w Małopolsce będą działały punkty szczepień (182 gminy).
– Dostęp do miejsca szczepienia, blisko swojego miejsca zamieszkania, ma około 90 procent dorosłych mieszkańców Małopolski – informuje dyrektor małopolskiego NFZ Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska.
Placówki, które pozytywnie przeszły kwalifikację, otrzymają elektroniczne potwierdzenie i dołączą do programu. Znajdą się także na wykazach prowadzonych przez dyrektorów Oddziałów Wojewódzkich Funduszu przy udziale wojewodów.
– Najpóźniej do 28 grudnia placówki wyłonione w naborze mają być gotowe – organizacyjnie i kadrowo – do wykonania szczepień – wyjaśnia dyrektor Fryźlewicz-Chrapisińska. Z tego powodu ostateczna lista miejsc, w których będą przeprowadzane szczepienia, może się jeszcze zmienić.
Dodatkowy nabór
Małopolski oddział NFZ ogłosił w piątek 17 grudnia dodatkowy nabór do udziału w Narodowym Programie Szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Nabór będzie prowadzony w 26 gminach, w których jeszcze nie ma punktu szczepień. Formularze zgłoszeniowe będą przyjmowane do 22 grudnia, do północy. Ocena złożonych wniosków potrwa do 24 grudnia.
– Zależy nam, aby każdy dorosły mieszkaniec Małopolski, niezależnie, czy mieszka w gminie miejskiej czy wiejskiej miał możliwość wykonania szczepienia jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania – podkreśla dyrektor Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska.
W pierwszej kolejności szpitale
O procedurę szczepień pytany był w poniedziałek rano wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Na antenie Radia Kraków mówił o liście placówek medycznych, które w pierwszej kolejności powinny mieć szczepionki dla medyków. – Wytypowałem Szpital Uniwersytecki, który od początku walczył z epidemią, Szpital Rydygiera w Krakowie i Szpital Żeromskiego. Jest tam bardzo dobra współpraca ze służbami wojewody – podkreślał Łukasz Kmita.
– Ponadto przygotowaliśmy propozycję do ministerstwa – z tego co wiem została zaakceptowana – jeśli chodzi o szpital św. Łukasza w Tarnowie, szpital w Nowym Sączu i Nowym Targu. Mam nadzieję, że personel tych placówek będzie mógł się zaszczepić – dodawał.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS