A A+ A++

Oczywiście jest tylko jeden, ale bardzo poważny warunek: szczepionek będzie tyle, że wystarczy ich dla wszystkich chętnych, którzy się zgłoszą do masowych punktów szczepień.

W Bydgoszczy będzie ich dziewięć w różnych miejscach miasta, np. szpitalu miejskim i niepublicznych poradniach, które współpracują w tej akcji z ratuszem.

– W tych dziewięciu punktach można dokonać 18 tysięcy szczepień tygodniowo – mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz. – Zaoferowaliśmy wsparcie logistyczne wszystkim podmiotom leczniczym, które razem z nami otwierają te punkty. Zabezpieczamy także infrastrukturę np. w dwóch szkołach podstawowych i Centrum Targowo-Wystawienniczym – dodaje Waszkiewicz.

Obecnie w Bydgoszczy można się było szczepić w 58 punktach. – W liczbie 17 tysięcy osób tygodniowo – mówi zastępca prezydenta. – Ten potencjał i tak nie był wykorzystywany – wskazywała Waszkiewicz.

Alarmujące dane przekazał Rafał Mundry, ekonomista i demograf, który analizował szczepienia w 20 największych miastach Polski. 

W Bydgoszczy, ósmym mieście w kraju, wykonano do Wielkanocy 80094 szczepienia (zliczając razem pierwszą i drugą dawkę) na 352313 mieszkańców – to 22,73 proc. całej populacji. To słaby wynik w porównaniu z innymi miastami – bo zaledwie trzynasty. Obie dawki otrzymało niewiele ponad 25 tys. z ponad 350 tys. mieszkańców.

Od 19 kwietnia, wtedy ruszą masowe punkty szczepień otwierane przez samorząd, będzie możliwość szczepienia 35 tys. osób w tydzień. – Praktycznie można by w ciągu miesiąca zaszczepić wszystkich chętnych – tłumaczy Waszkiewicz.

Dziewięć masowych punktów jest rozmieszczonych na różnych bydgoskich osiedlach. Duży potencjał będzie miał np. punkt  Promedica (ul. Szelburg Zarembiny), w Fordonie, gdzie mieszka ponad 80 tys. ludzi. Tam można szczepić 3,5 tys. osób tygodniowo w dwóch lokalizacjach: przychodni Bajka przy Szelburg-Zarembiny oraz Szkole Podstawowej nr 65 (ul. Golloba). Inne samorządowe punkty są m.in. w szpitalu miejskim (1200 osób), czy w Centrum Medycznym Gizińscy (2,5 tys.). Pozostałe znajdą się w:

– Centrum Opieki Leczniczej Atma, które będzie szczepić w Centrum Targowo-Wystawienniczym w Myślęcinku – aż 6 tys. tygodniowo

– Gran Vida, szczepienia w punkcie przy SP 60 na Glinkach, 2,5 tys.

– przychodnia NZOZ przy ul. Łomżyńskiej, 1200

– Vitamed przy ul. Kościuszki, 500

– Remedium Clinic przy Gdańskiej 80a, 1600

Jak się zapisać? Bezpośrednio we wskazanych przychodniach i punktach oraz telefonicznie: wysyłając SMS lub dzwoniąc na infolinię pod numer 989.

Miasto zabezpiecza transport medyczny dla osób niepełnosprawnych i seniorów po 70. roku życia.

– Wojewoda otrzymał wykaz masowych punktów szczepień wraz z ich potencjałem, Mam nadzieję, że będą podjęte działania, które pozwolą na dostawę odpowiedniej liczby szczepionek. Apelujemy o to do rządzących – mówi Waszkiewicz.

– Bardzo się cieszę z tej inicjatywy bydgoskiego samorządu. Uważam, że to bardzo dobry pomysł. Każde zwiększenie potencjału szczepień jest przydatne. Oby wszystkie samorządy także dołączyły do tej inicjatywy. Punktów szczepień są w kraju liczone w tysiącach, ale przyda się każdy następny. Byle było wystarczająco wiele szczepionek, bo to obecnie jest kluczowa bariera – pochwalił pomysł władz miasta poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

Bydgoski samorząd przekaże także bezpłatnie 1,5 mln maseczek z Agencji Rezerw Materiałowych. Będą one rozdawane we wszystkich szkołach podstawowych w mieście. Każdy z mieszkańców otrzyma do 5 maseczek – akcja rusza od jutra (8 kwietnia) i będzie trwać do 23 kwietnia. Maseczki będą dostępne od 14 do 18 – od poniedziałku do piątku.

Samorządy szczepią

We wtorek stołeczny ratusz poinformował już, że Warszawa zorganizuje aż 13 punktów masowych szczepień. Ma to umożliwić zaszczepienie 80 tys. osób dziennie – oczywiście pod warunkiem, że będzie dostępna liczba szczepionek. Szczepienia w stolicy mają się rozpocząć 19 kwietnia.

Zmiany w narodowym programie szczepień przeciw COVID-19 dopuszczają możliwość zorganizowania punktów szczepień przez samorządy. To dobrowolna decyzja samorządów. Założenie było tylko jedno: w przypadku gmin powyżej 50 tys. mieszkańców tych punktów powinno być nie mniej niż dwa.

Głównym miejscem szczepień w Warszawie będzie stadion Legii. Tam będzie można szczepić kilka tysięcy osób dziennie. W stolicy uruchomiona zostanie też specjalna linia autobusowa nr 901 kursującą między Dworcem Centralnym a stadionem Legii.

Rejestracja chętnych rozpoczyna się 12 kwietnia na stronie warszawaszczepi.pl. Warunkiem jest jednak rządowe e-skierowanie. Oznacza to, że chętni będą mogli zaszczepić się w masowych punktach szczepień tylko, jeśli będą zarejestrowani na portalu pacjenta na stronie gov.pl.

.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł23-latek zatrzymany pod zarzutem posiadania narkotyków
Następny artykułMoto Racer Steam Fix PC