A A+ A++

Każde przekroczenie granicy wiąże się dziś z ryzykiem. Co zrobić, by było jak najmniejsze? „Rzeczpospolitej” radzi Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny MSWiA.

Wyjeżdżając autem, powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach.

Po pierwsze – wybierając się do krajów UE, warto zabrać EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego). Nie wszystkie jednak świadczenia, które otrzymujemy bezpłatnie w Polsce, są również w koszyku świadczeń bezpłatnych w innych krajach. Warto nie tylko przeczytać o tym, co nam przysługuje, ale i zwrócić uwagę na wyłączenia, czyli sytuacje, w których nie otrzymamy refundacji leczenia. A potem wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Po drugie – jeżeli mamy objawy infekcji, to lepiej zrezygnować z wyjazdu albo dokładnie się przed nim przebadać. Gdyby podczas wakacji okazało się, że jedna z osób z naszej rodziny/grupy jest zakażona wirusem SARS-CoV-2, może zostać zobowiązana do poddania się izolacji lub w przypadku rozwoju choroby leczeniu w warunkach izolacji. Pozostali członkowie wyprawy poddani zostaną kwarantannie. Niepoddanie się tym procedurom może skutkować wysokimi karami finansowymi.

Po trzecie – warto ze sobą zabrać maseczki, rękawiczki jednorazowe oraz płyn do dezynfekcji rąk. Myjmy ręce tak często, jak się da, a jeśli nie mamy takiej możliwości, używajmy płynu dezynfekującego. Warto się zapoznać z aktualnymi przepisami służącymi hamowaniu wirusa. Obostrzenia mogą być nie tylko znoszone, ale również wprowadzane powtórnie.

Po czwarte – powinniśmy przygotować wystarczającą ilość leków przyjmowanych na stałe. W apteczce nie może zabraknąć środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, przeciwalergicznych oraz środków opatrunkowych.

Po piąte – podczas całego wyjazdu unikajmy dużych skupisk ludzkich, szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach, oraz ograniczajmy kontakty z osobami z widocznymi objawami infekcji.

Uwaga! Przed samym wyjazdem sprawdźmy, czy przyjeżdżając do celu podróży z Polski (lub z krajów tranzytowych), nie zostaniemy poddani obowiązkowej kwarantannie.

Źródło: Rzeczpospolita

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułZmiany w podatkach od 1 lipca 2020 r.
Następny artykułDrugi stopień zagrożenia burzami