Korea Południowa stała się interesująca dla Polski, ponieważ to kraj, który oferuje szeroką paletę technologii, możliwości wykonawczych i inwestycyjnych, które interesują teraz Polaków. Chodzi głównie o energetykę, przemysł 4.0 i zbrojeniówkę. Z mojego punktu widzenia najbardziej atrakcyjną opcją jest opcja energetyczna, czyli dostawa elektrowni jądrowych wraz z wykonawstwem i modelem finansowym oraz wsparcie dla elektromobilności. – stwierdza Jakub Wiech z serwisu Energetyka24 w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.
Koreańczycy mają bardzo ciekawy projekt, który zrealizowali z ZEA w Barakah. Jest to pierwsza elektrownia jądrowa zbudowana w budżecie i na czas. Mają prężnie działający przemysł jądrowy, który wciąż rozbudowują, wspierają swoim przemysłem m.in. Amerykanów, stwierdza ekspert.
– Wszystkie techniczne problemy składowania zużytego paliwa jądrowego są rozwiązane. Przechowujemy je w starannie wybranych lokalizacjach, w pojemnikach wykonanych ze szkła i betonu, jest to kontrolowane przez krajowe dozory jądrowe i organizacje międzynarodowe. Jeszcze nigdy zużyte paliwo jądrowe nie wyrządziło nikomu szkody.
Polska jako kraj nie ma doświadczenia w budowie elektrowni jądrowych. Musimy wykształcić armię ludzi, którzy będą się zajmować operowaniem elektrownią jądrową.
Koreańczycy chcieliby inwestować w branżę półprzewodników w Polsce, co wiązałoby się z zakorzenieniem części gospodarki w nowoczesnym sektorze przemysłu i wsparciem takich branż jak energetyka odnawialna czy elektromobilność.
Po ostatnich doniesieniach z Ministerstwa Obrony widzimy, że Korea zaczyna odgrywać coraz większą rolę, jeżeli chodzi o dostawy sprzętu wojskowego do Polski.
Dlaczego kraj, który z naszego punktu widzenia leży na drugim końcu świata stał się przedmiotem takiego zainteresowania Polski? Czy Korea może stać się strategicznym partnerem Polski? Na ile polskie firmy mogą uczestniczyć w budowaniu elektrowni jądrowej?
Posłuchaj rozmowy na Spotify.
Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.
Strona Autora: https://igorjanke.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS