A A+ A++

Przedstawienie oferty współpracy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi z samorządami powiatu wieluńskiego było głównym tematem Konwentu Gmin Powiatu Wieluńskiego, który odbył się w Zespole Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Wieluniu.

Na początek chciałbym podkreślić, że samorządy są dla nas bardzo ważnym partnerem – mówi Wojciech Miedzianowski, prezes Zarządu WFOŚiGW w Łodzi. – Zdecydowana większość zadań z zakresu ochrony środowiska jest realizowana w samorządach i przez samorządy. Oni są najbliżej ludzi i te potrzeby mieszkańców muszą być zaspokojone. Przedstawimy naszą ofertę, która aktualnie jest między innymi dla samorządów, bo korzystają również inni partnerzy. Chcemy ich zachęcić do tego, aby przedstawili nam to, co oni planują, abyśmy mogli dostosować następną ofertę, przygotować się do następnych lat, aby była ona najlepszym odzwierciedleniem potrzeb każdego mieszkańca naszego województwa. Też chcemy porozmawiać na roboczo. Chcemy porozmawiać o błędach we wnioskach, chcemy porozmawiać, czego oni oczekują, czego my oczekujemy albo z czym się borykamy. To spotkanie, które ma przynieść efekty na dalsze lata, na współpracę, która ma się układać.


 
Spotkanie zorganizował Marek Kieler, starosta powiatu wieluńskiego, który również podkreślał, że pozyskanie środków nie jest takie łatwe, jeśli samorządy nie mają wkładu własnego: Mamy wniosek złożony, ale musimy kombinować z budżetem. Wniosek jest na termomodernizację i fotowoltaikę w II Liceum Ogólnokształcącym. Brakuje niestety wkładu własnego i robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby znaleźć środki, aby to zafunkcjonowało.

Ludzie coraz częściej zainteresowani są oczyszczalniami przydomowymi, zbiornikami na wodę, wymianą pieców – dodaje obecny na spotkaniu Zbigniew Dąbrowski, wójt gminy Mokrsko. – Pojawił się program „Czyste Powietrze” i gmina Mokrsko jako jedna z pierwszych w powiecie wieluńskim podpisała porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska na prowadzenie tego programu. W tej chwili jesteśmy jedną z czterech gmin, które go prowadzą. Wieluń i Mokrsko były pierwsze, później kolejne dwie dołączyły. Jeszcze jest kilka gmin, które by mogły do tego programu przystąpić. Zainteresowanie tym programem, z każdą jego modyfikacją, wzrasta. Wzrasta, bo staje się bardziej dostępny dla ludzi o niskich i średnich dochodach. Wcześniejsza oferta nie była aż tak atrakcyjna w mojej ocenie.

 
Spotkanie poprzedziło otwarcie ekopracowni Zielona Strefa Kopernika, posadzenie Dębu Śląskiego oraz otwarcie zmodernizowanego boiska szkolnego przy tej szkole.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNASZ NEWS: 60 manifestujących na dziedzińcu dawnego ZNTK!
Następny artykuł„Blask twarzy” – wernisaż Nikołaja Sidorchyka