Dr Stanisław Rakowicz przez 25 lat pełnił funkcję Konsula Honorowego Peru w Toruniu. Dzisiaj (10.11.2023 r. ) odebrał on z rąk Ambasadora Republiki Peru w Polsce Huberta Wieland Conroy order za zasługi w służbie dyplomatycznej.
Uroczystość odbyła się w Sali Radzieckiej Ratusza Staromiejskiego. Najpierw przedstawiciel Ambasady Peru odczytał treść uchwały ministerialnej z dnia 25 sierpnia 2023 roku w sprawie nadania Orderu im. Jose Gregorio Paz Soldan za Zasługi w Służbie Dyplomatycznej Peru w stopniu komandora. Następnie odbyło się wręczenie odznaczenia. Order dr Stanisławowi Rakowiczowi przekazał Hubert Wieland Conroy.
Ambasador Republiki Peru w Polsce podczas swojego wystąpienia szczególnie podkreślał, jak wielki wkład w rozwój relacji polsko-peruwiańskich i toruńsko-peruwiańskich ma Konsul:
– Przyjacielu, to bardzo wyjątkowy dzień dla Ciebie, ponieważ właśnie otrzymałeś bardzo ważne peruwiańskie odznaczenie w uznaniu dla niestrudzonej i skutecznej 25-letniej pracy konsularnej na rzecz Peru i jego obywateli, którzy mieszkali bądź odwiedzili piękne zabytkowe miasto, jakim jest Toruń. Oprócz wspierania moich rodaków, zrobiłeś wiele, aby wizerunek Peru był znany w całym regionie kujawsko-pomorskim. Robiłeś to publikując książki opisujące historię Polaków w Peru, które są lektura obowiązkową dla każdego, kto chce zapoznać się z historią przyjaźni pomiędzy Peru a Polską. Współfinansowałeś też albumy fotograficzne wybitnych polskich fotografów. Jesteś również dziekanem sześciu Konsuli Honorowych, których Peru ma zaszczyt mieć w Polsce. I jako dziekan, dla swoich kolegów zawsze byłeś źródłem podziwu i inspiracji.
Dr Rakowicz nie krył wzruszenia z powodu otrzymanego odznaczenia, które wieńczy jest 25-letnią pracę jako Konsula Honorowego:
– Dziękuję za organizację tej pięknej uroczystości, która właściwie zamyka moje dwie ósemki. Mam 88 lat i staram się żyć zgodnie z taką moją dewizą, która mówi, że: człowiek żyje po to na tym świecie, aby starał się zostawić po sobie jakiś ślad, ale ideałem jest, żeby zostawić ślad na drodze, której nie ma. To dzisiejsze spotkanie kończy okres mojej publicznej aktywności, dlatego też chcę podziękować wszystkim, z którymi miałem przyjemność współpracować.
Obecny na spotkaniu Prezydent Torunia Michał Zaleski zaznaczył, że działalność dyplomatyczna dr. Stanisława Rakowicza jest bardzo widoczna:
– Jeśli Toruń w tych 25 latach nabierał choć na chwilę peruwiańskiego charakteru, to zawdzięczamy to właśnie Stanisławowi Rakowiczowi. To czas kiedy Pan Konsul bardzo przybliżył toruniankom i torunianom ten fascynujący, dla nas egzotyczny, odległy kraj jakim jest Peru. Kraj przebogaty w historię, kulturę. To wszystko trafiało do nas w formie wydarzeń organizowanych przez Konsula bądź poprzez zapraszane do Torunia osoby, które mogły pokazać nam piękno i wartości peruwiańskie. Z pomocy Pana Konsula korzystali także obywatele Peru, którzy są obecni w naszym regionie i kraju.
Prezydent w podziękowaniu za pracę dr. Rakowicza wręczył mu witraż z toruńskim widokiem, list gratulacyjny oraz kwiaty. Pamiątkowy prezent – toruńskie pierniki oraz kafelek z widokiem przedstawiającym Toruń, otrzymał także Ambasador Republiki Peru.
W piątkowej uroczystości wzięli też udział Zastępca Prezydenta Zbigniew Fiderewicz oraz radny miejski Wojciech Klabun.
Dr Stanisław Rakowicz – Urodzony w 1935r. w Kotuszowie (ziemia kielecka). Działania wojenne 11 sierpnia 1944 r. zmusiły rodzinę (4 dzieci) do prawie rocznej tułaczki po ziemi kieleckiej i krakowskiej, by w maju 1945 r. osiąść na Pomorzu. Ukończył liceum pedagogiczne w Bydgoszczy, a w 1956 r. uzyskał tytuł magistra historii na UMK w Toruniu. W 1966 r. ukończył zaoczne studia ekonomiczne w Warszawie. W 1988 r. obronił pracę doktorską z zarządzania przedsiębiorstwem na Wydziale Ekonomicznym UMK. Był głównym założycielem Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Toruniu. Doświadczenia menadżerskie w przemyśle rozpoczął w bydgoskim ZACHEM-ie. Był wicedyrektorem bydgoskiego STOMIL-u, a następnie dyrektorem naczelnym Bydgoskiej Fabryki Kabli, Kombinatu Łożysk Tocznych w Kielcach i toruńskiej ELANY. Założyciel i dyrektor firmy polonijnej MARKIT w Toruniu (1982-88 r.) W 1988 r. wybrany na Wojewodę Toruńskiego (do 1990 r.) jako pierwszy prywatny przedsiębiorca w Polsce. W 1991 r. założył pierwsze w regionie dealerstwo samochodów zachodnich (Volkswagen i Audi) – AUTOSAR. Założyciel i obecnie honorowy prezes Oddziału Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa (TNOiK ) w Toruniu. W latach 1993-97 był prezesem Zarządu Głównego TNOiK w Warszawie. Zainicjował powołanie Izby Przemysłowo Handlowej w Toruniu, której jest Honorowym Prezesem. Wykładał zarządzanie na studiach dziennych i podyplomowych. Autor artykułów i referatów na konferencjach naukowych w Polsce i zagranicą z dziedziny zarządzania. Napisał książkę „Początki ery menedżerów w Polsce – pół wieku kierowniczych menadżerskich doświadczeń” (2010 r., wyd. Adam Marszałek).
W 1998 r. został powołany na Konsula Honorowego Peru – pierwszy Konsulat w województwie Kujawsko-Pomorskim. 10 października 2023 roku dr Stanisław Rakowicz zakończył swoją misję.
fot. Agnieszka Bielecka
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS