A A+ A++

W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1126 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w subskrypcji na naszym portalu.

Krzysztof Przekop by Koty2

Zima nie zamierza ustąpić. Od czwartku nocą zobaczymy temperatury poniżej -15 stopni Celsjusza. Nawet w dzień słupek rtęci zjedzie do -10 stopni. Uważajmy na nosy, bo o odmrożenie bardzo łatwo. Zwróćmy też uwagę na sąsiadów, znajomych, czy nie jest potrzebna im pomoc, czy radzą sobie z zimnem.

W najnowszym numerze „Przeglądu Powiatowego” wspominamy Eleonorę Chodkiewicz, znaną jako Olę. Nauczycielka, urzędnik oświatowy, radna, wicestarosta, miłośniczka przyrody, wielbicielka koni, charakterna kobieta. Taką ją zapamiętamy. Pamiętamy jej uśmiech, jej pogodę ducha. Olu, cześć Twojej pamięci.

Tematem miesiąca, może nawet kwartału, będą szczepienia. Nie jest niestety różowo z informacjami. Niby coś wiemy, ale jak przychodzi do konkretów, nikt nie zna procedur. Bo takich procedur póki co nie ma. W dodatku co konferencja prasowa, słyszymy nowe ustalenia. Wiemy tyle, że na początek są szczepieni pracownicy instytucji medycznych, potem przyjdzie kolej na seniorów 80+, po nich 70+. Znamy daty rejestracji, nikt nie ma pojęcia o datach szczepień. Trzeba cierpliwie czekać. Całą wiedzę o szczepieniach na terenie powiatu zebraliśmy w artykule Szczepienne vademecum. To warto wiedzieć”.

Tukidydes to grecki historyk, autor monografii „Wojna peloponeska”. Swoje dzieło tworzył z myślą o przyszłych politykach, dla których wydarzenia z lat 431 do 404 p.n.e. miały być dobrą lekcją. Powodem wojny była rywalizacja dwóch potęg -Aten i Sparty o hegemonię nad całą Grecją. Po latach zmagań wielkie Ateny musiały uznać wyższość niedocenianej Sparty. Tenże w swym dziele napisał, że „jest zwyczajem człowieka pokładać beztroską wiarę w to, czego pragnie i odpychać od siebie myśli o tym, co mu się nie podoba.” Te słowa a jak ulał pasują do naszych włodarzy miejskich. Wydaje się, że ich postawa przy debacie budżetowej może być skutkiem zjedzenia wszystkich rozumów. Wiara, że moja racja jest lepsza niż twoja, jest początkiem drogi do upadku. Znamienne jest, że cała opozycja, należąca do tak różnych opcji jak PiS i KO, mówi jednym głosem, że budżet miasta na rok 2021 nie jest rozwojowy, że burmistrz powinien się wstydzić, że jest to budżet wyganiający młodych ludzi z Augustowa, budżet stagnacji, braku rozwoju i asfaltu, budżet straconych 50 milionów złotych. Radni opozycji wykazali się nie tylko analitycznym spojrzeniem na plany burmistrza, ale też sporą odwagą w kreowaniu epitetów. W końcu za o wiele lżejsze sformułowanie zostałem pozwany do sądu. Radni koalicyjni nie słuchają nikogo z zewnątrz, próby krytyki traktują jak wrogi atak. To syndrom znany w psychologii od dawna. W „Boskiej komedii” Tomasz z Akwinu przestrzega Dantego: „Opinia przedwczesna często może skłonić człowieka w niewłaściwą stronę, a potem przywiązanie do własnej opinii wiąże i ogranicza umysł”. Ten syndrom dostrzegam w przypadku naszych radnych. Obie stare opinie, a i Tomasza z Akwinu to opis efektu potwierdzenia, wielkiego króla naszej codziennej głupoty. Ludzie u władzy powinni znać mechanizmy ludzkiego mózgu, winni wysłuchiwać odmiennych poglądów, analizować pomysły oponentów, poddawać najszerszej krytyce pomysły własne. Nikt nie ma licencji na mądrość absolutną, mądrość bierze się ze słuchania nawet najgłupszych rzeczy. Treningi zarządzania zaczynają się od burzy mózgów, gdzie notuje się wszystkie pomysły, nawet najbardziej absurdalne. Potem wspólna analiza i dyskusja pozwalają wykuć konsensus. I takie słowo powinien powiesić sobie nad biurkiem burmistrz Karolczuk, może nawet lekko zmodyfikowane parafrazą hasła Clintona: „Konsensus durniu”.

W tym numerze opisujemy budżet bez konsensusu. Zapraszam do lektury artykułu okładkowego „Budżet wypychania młodych ludzi”.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 31 stycznia, ale Orkiestra już gra. Działa eskarbonka, mamy wiele aukcji, w sklepach stoją skarbonki. Co, gdzie i jak opisujemy w tekście „W Augustowie już się dzieje, oj dzieje”. Nie zapomnijmy wpłacić jak największych pieniędzy. Chore dzieci czekają.

Przykładem nieskończonej wrażliwości na krytykę jest postawa Tomasza Dobkowskiego. Jest on doświadczonym samorządowcem. Zaczynał wiele lat temu jako radny augustowskiej lewicy, by po jakimś czasie przejść do klubu Nasze Miasto, który w ostatnich wyborach blisko związał się z augustowską prawicą. Obecnie szefuje temu klubowi. Jako tak ważny radny musi być nie tylko odporny na krytykę, ale powinien być na krytykę otwarty, wręcz za nią wdzięczny. Nic z tego. Za słowa krytyki senior Marian Dyczewski, znany augustowski społecznik, został pozwany przez Tomasza Dobkowskiego do sądu. To już zaczyna pachnieć pieniactwem. Boję się myśleć, co radny Dobkowski zrobi, jak sprawę przegra. Ze wstydem zrezygnuje z mandatu? Czas pokaże, a tymczasem zapraszam do przeczytania tekstu „Dobkowski pozwał mieszkańca” oraz rozmowy z Marianem Dyczewskim.

Jak co roku objęliśmy patronatem medialnym uroczystości związane z rocznicą Powstawania Styczniowego. Organizatorem jest Polska Organizacja Wojskowa wraz ze starostą i burmistrzem. Musimy pamiętać o bohaterach, patriotach tamtych czasów. Zapraszam do przeczytania relacji zatytułowanej „Cześć i Chwała Bohaterom”.

W tym wydaniu „Przeglądu” piszemy o wybitnych uczniach, trochę o sporcie, opisujemy i rozwiązujemy problemy zgłaszane przez Czytelników.

O tym nie przeczytacie w mediach finansowanych przez burmistrza, a jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPRO8L3M i Brodka dedykują wspólny numer “tym, co idą pod prąd”
Następny artykułKatamaran i amfibia w jednym – oto nowy projekt Lazzarini Design