A A+ A++

Mając na uwadze powyższe ZSRP domaga się większej kontroli owoców importowanych spoza UE w zakresie pozostałości środków ochrony roślin / fot. shutterstock


W naszym kraju rozpoczął się już sezon zbioru owoców miękkich. Pojawiły się już pierwsze truskawki, czereśnie, niebawem pojawią się kolejne krajowe owoce takie jak maliny, borówki czy porzeczki. Od kilkunastu tygodni obserwujemy zwiększony import truskawek czy czereśni z różnych regionów świata, w tym również spoza Unii Europejskiej, z krajów takich jak Serbia czy Turcja.

Potrzebna jest większa kontrola importowanych owoców

Polscy rolnicy muszą stosować się do zasad integrowanej ochrony roślin (zgodnie z postanowieniami art. 14 dyrektywy 2009/128/WE oraz rozporządzenia WE 1107/2009),w krajach spoza UE wymogi dot. ochrony roślin nie są, aż tak rygorystyczne.

Związek Sadowników RP mając na uwadze interes polskich sadowników zwrócił się do Ministra Rolnictwa z prośbą o wzmożoną kontrolę owoców importowanych z krajów spoza Unii Europejskiej, ze względu na fakt, iż można w tych Państwach stosować środki ochrony roślin, które w naszym kraju są zakazane. Sprzedaż takich owoców powoduje kryzys na naszym rodzimym rynku i obniża ceny, które polski sadownik może uzyskać za swoje plony.

Mając na uwadze powyższe ZSRP domaga się większej kontroli owoców importowanych spoza UE w zakresie pozostałości środków ochrony roślin i nie dopuszczanie do handlu owoców, w których występują substancje, które nie są u nas dopuszczalne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJego kontuzja wstrząsnęła światem futbolu. Teraz los dał mu drugą szansę