A A+ A++

Pożyczki te powinny służyć finansowaniu zakupów od europejskich producentów, co pomoże wzmocnić nasz własny przemysł zbrojeniowy – stwierdziła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, podczas wtorkowego wystąpienia w europarlamencie. Te środki mają być przeznaczone głównie na takie dziedziny, jak obrona przeciwlotnicza, amunicja, bezzałogowce czy sfera cyber i sztuczna inteligencja. Kontrakty mają być wieloletnie i promować wspólne zakupy kilku krajów, co ma pozwolić na zwiększenie zdolności produkcyjnych przy jednoczesnym zbiciu ceny jednostkowej produktu.

Uzbrojenie kupowane tylko w Europie?

Kiedy pożyczki z tego funduszu mogą ruszyć? – To będzie przedstawione w przyszłym tygodniu – mówi rozmówca „Rzeczpospolitej” znający kulisy negocjacji tego mechanizmu. Obecnie trwają targi o to, do kogo mają być skierowane te środki. KE publicznie stwierdziła, że pożyczki powinny byś skierowane na zakupy w europejskim przemyśle. To jest zbliżone do tego, co postuluje Francja. Paryż naciska, by środki z tego funduszu i szerzej programu ReArm Europe oraz negocjowanego właśnie EDIP (Europejskiego Programu Przemysłu Obronnego) trafiały do europejskich spółek, które mają pełnię praw intelektualnych do danego produktu. Takie podejście wykluczałoby możliwość zakupów w spółkach amerykańskich.

Z kolei Niemcy chcą znacznie szerszego podejścia. Rząd w Berlinie postuluje, by nie tylko można było kupować uzbrojenie w spółkach europejskich z krajów niebędących w Unii Europejskiej, jak np. Wielka Brytania czy Norwegia, ale również w spółkach amerykańskich. Polskie stanowisko jest zbieżne z tym z Berlina, my także chcemy jak najszerszych uprawnień w wyborze spółek, w których można by wydawać te pożyczone środki.

Dziś nie wiadomo, jakie zasady będą przyjęte. Ale w Europie ewidentnie czuć pewną chęć poluzowania więzi zbrojeniowych z USA, co jest bezpośrednim efektem nieprzewidywalnej polityki Donalda Trumpa. I tak np. szwedzki minister obrony Pål Jonson w rozmowie z „FT” stwierdził, że „kraje europejskie muszą wzmocnić swoje powiązania obronne w ramach NATO bez udziału Stanów Zjednoczonych i inwestować więcej we własne zdolności wojskowe w takich obszarach, jak przestrz … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЗагадковий сигнал з космосу роками непокоїв вчених: нарешті знайдено “відправника”
Następny artykułSam na sam z naturą: oszałamiające krajobrazy autorstwa fotografa Benjamina Everetta