A A+ A++

Węgiel jest najbardziej zanieczyszczającym paliwem kopalnym, a emisje gazów cieplarnianych pochodzące z jego spalania w największym stopniu przyczyniają się do zmian klimatycznych. Odstawienie węgla na świecie jest postrzegane jako niezbędne do osiągnięcia globalnie uzgodnionych celów klimatycznych.

Sygnatariusze porozumienia COP26 zobowiążą się w czwartek do rezygnacji z inwestycji w nowe elektrownie węglowe w kraju i za granicą oraz wycofania się z produkcji energii elektrycznej z węgla w latach 30. w bogatszych krajach i 40. w biedniejszych, jak powiedział rząd brytyjski.

“Koniec węgla jest w zasięgu wzroku. Świat zmierza we właściwym kierunku, jest gotowy, by przypieczętować los węgla i przyjąć korzyści środowiskowe i gospodarcze płynące z budowy przyszłości opartej na czystej energii” – powiedział sekretarz ds. biznesu i energii Kwasi Kwarteng. 

Niezależnie od tego, Powering Past Coal Alliance – międzynarodowa kampania mająca na celu wycofanie paliwa z węgla – ogłosiła, że zyskała 28 nowych członków, w tym Ukrainę, która zobowiązała się do rezygnacji z tego paliwa do 2035 roku. W zeszłym roku węgiel wytwarzał około jednej trzeciej energii na Ukrainie.

Czynniki takie jak obawy związane z ociepleniem planety oraz pogarszający się profil ekonomiczny produkcji energii z węgla ograniczyły jej udział w bogatych krajach zachodnich, takich jak Wielka Brytania, Niemcy i Irlandia w ciągu ostatnich kilku dekad. 

Jednak w 2019 r. węgiel nadal wytwarzał około 37% energii elektrycznej na świecie, a tanie i obfite dostawy lokalne oznaczają, że paliwo to dominuje w produkcji energii w takich krajach jak RPA, Polska i Indie. Kraje te będą wymagały ogromnych inwestycji, aby przestawić swój przemysł i sektory energetyczne na czystsze źródła.

Globalna lista nowych projektów energetycznych z wykorzystaniem węgla skurczyła się w ostatnich latach, choć Chiny, Indie, Wietnam i Indonezja należą do krajów, które planują budowę nowych elektrowni węglowych. 

Wielka Brytania nie potwierdziła, czy kraje te wezmą udział w zobowiązaniu COP26 dotyczącym stopniowego wycofywania węgla, ani czy czwartkowe zobowiązanie Wietnamu wpłynie na szereg projektów węglowych, które są już w fazie przedbudowlanej.

We wrześniu Chiny zapowiedziały, że przestaną finansować zagraniczne elektrownie węglowe, choć zobowiązanie to nie obejmowało projektów krajowych.

Oczekuje się, że w czwartek na COP26 zostanie ogłoszony szereg deklaracji finansowych, które będą towarzyszyć zobowiązaniom węglowym – zarówno poprzez nowe inwestycje w czystą energię, jak i fundusze wspierające pracowników i regiony, których byt zależy od sektora węglowego.

Kraje takie jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone ogłosiły we wtorek na konferencji COP26 partnerstwo z Republiką Południowej Afryki na kwotę 8,5 miliarda dolarów, aby pomóc temu krajowi w szybszym wycofaniu się z węgla.

Reklama
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGlovo udostępniło kod rabatowy na 125 zł. Zakupy prawie za darmo?
Następny artykułWEDŁUG BIOGRAFA NIKOLA TESLA ODKRYŁBY NIEZROZUMIAŁY „OBCY JĘZYK”.