A A+ A++

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Zdaje się, że wiosna dotarła już nawet do najwyżej położonych miejsc w Polsce. Pomimo nadal zalegającego śniegu Tatrzański Park Narodowy już 14 maja zamyka cały obszar Tatr dla wszystkich form narciarstwa. Chodzi przede wszystkim o świstaki i inne zwierzęta, które są właśnie w czasie rui.

Tatry. Szlaki narciarskie zamknięte od soboty. “Pora zakończyć sezon”

Zamknięcie szlaków narciarskich w Tatrach 

Jedynym szlakiem narciarskim, który pozostanie otwarty, jest szlak Morskie Oko-Rysy, pozostałe zostaną zamknięte aż do kolejnego sezonu. Wcześniej, 28 kwietnia, zostały zamknięte dla narciarstwa wszystkie trasy w Tatrach Zachodnich – na zachód od Kasprowego Wierchu.

Wiosna wkracza także w Tatry. Pora zakończyć sezon narciarski, by zapewnić przyrodzie trochę spokoju w tym niezwykle ważnym okresie

– możemy przeczytać na Facebooku TPN.

Zobacz wideo
Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami

Decyzja, która może zasmucić wielu fanów sportu, podyktowana jest dobrem przyrody i zwierząt, które budzą się z długiego snu zimowego. Coraz częściej widziane są niedźwiedzie, świstki czy chronione ptaki, które opuszczają swoje domy. Szczególnego spokoju potrzebują teraz kozice, które wydają na świat młode. W tej sytuacji, sprawą absolutnie priorytetową dla służb Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zapewnienie wszystkim gatunkom szczególnej ochrony. 

Wiosna wkracza także w Tatry – zmiana warunków na szlakach

Służby TPN poinformowały, że, w wyższych partiach Tatr wciąż zalega dużo śniegu. Miejscami jest on twardy i zmrożony, zwłaszcza w godzinach porannych w miejscach zacienionych i w żlebach po stronie północnej. Po południu zaś śnieg robi się mokry, grząski i przepadający. W wielu miejscach spod śniegu wystają kamienie, co może stwarzać realne zagrożenie. Warto wspomnieć także nadal obowiązującym pierwszym stopniu zagrożenia lawinowego. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przekazali, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna jednak lawina w niektórych miejscach nadal jest możliwa. 

Wiosna jest także czasem przygotowań do sezonu, który w polskich górach potrafi być naprawdę tłoczny. Skłoniło to Polskie Koleje Linowe do przeglądu kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Będzie ona nieczynna do 24 maja br. Jest to także czas przeprowadzania ćwiczeń wraz ze służbami, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych.

***

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPotrzebni wolontariusze z Cieszyna i okolic
Następny artykułNagrody „Gałązka Sosny” rozdane