A A+ A++
Konfederacja Lewiatan: cudzoziemcy lekarstwem na brak pracowników w Polsce
Konfederacja Lewiatan: cudzoziemcy lekarstwem na brak pracowników w Polsce
fot. Michal Kosc / / FORUM

Zdaniem Konfederacji Lewiatan ułatwienie zatrudnienia osobom spoza naszego kraju ma pomóc rozwiązać problem rosnącej liczby wakatów. Organizacja przedłożyła swoje propozycje do projektu nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, zakładające m.in.: wydłużenie okresu zezwolenia na pracę oraz uproszczenie procedur.

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Konfederacja Lewiatan, czyli pozarządowa organizacja reprezentująca prywatnych przedsiębiorców, przedłożyła własne propozycje, mogące wzbogacić projekt oraz ułatwić procedury zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Według KL, ustawa ta jest ważna, ponieważ to od przyjętych rozwiązań zależy, czy uda się uporać z deficytem pracowników na rynku pracy.

– Zmiany w ustawie o cudzoziemcach są potrzebne polskiej gospodarce, która z uwagi na trendy demograficzne boryka się z niedostatkiem pracowników. Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia przez kolejne lata. To od polityki migracyjnej zależy, czy Polska będzie krajem przyciągającym najbardziej wartościowych pracowników, czyli tak zwane „talenty”, czy będzie skazana na porażkę w wyścigu o najlepszych pracowników. Rozwiązania, jakie będą przyjęte w ramach nowej ustawy, wpłyną na funkcjonowanie przedsiębiorstw – mówi Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Cztery propozycje Konfederacji Lewiatan:

  1. Fast track, czyli szybsza ścieżka obsługi pracodawców, wobec których nie ma wątpliwości, że przestrzegają prawa pracy i przepisów związanych z zatrudnieniem cudzoziemców. Podobne przepisy przyśpieszające procedury imigracyjne wdrożyły Czechy, Dania, Irlandia, czy Niemcy, co jest związane z długoterminową polityką migracyjną tych państw.
  2. Zmiany dotyczące zezwolenia na pracę. Chodzi tu m.in. o ustalenie w ustawie wszystkich dokumentów wystarczających do wydania pozwolenia, co ma zapobiec wielokrotnemu wzywaniu do przedłożenia różnych dokumentów potwierdzających te same zdarzenia lub fakty. Umożliwienie pracodawcy weryfikacji kompetencji zawodowych cudzoziemca, czym obecnie zajmują się urzędy wojewódzkie, poprzez wezwanie do przedstawienia odpowiednich dyplomów i certyfikatów. W przypadku pracowników wysokowykwalifikowanych ustawa miałaby jasno określić kryteria wydawania pozwolenia, np. bazując na poziomie i kierunku wykształcenia.
  3. Zmiany w jednolitym zezwoleniu na pobyt i pracę wydawanym przez urzędy wojewódzkie, w kierunku wydłużenia czasu trwania zezwolenia do 4-5 lat. KL zależy również na unowocześnieniu kanału komunikacyjnego i umożliwieniu elektronicznego procesowania aplikacji, w tym umożliwieniu korespondowania tym kanałem pracownikowi i pracodawcy oraz umożliwieniu przeniesienia pracownika na równorzędne lub wyższe stanowisko po 3 miesiącach pracy, z zachowaniem zasady, że warunki pracy nie mogą ulec pogorszeniu.
  4. Zmiany w zakresie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi (ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy), mające wprowadzić długoterminowe pozwolenia na pracę, uzyskiwane na podstawie uproszczonej procedury podobnej do tej, która dotyczy pracodawcę w przypadku zatrudnienia cudzoziemca. Jako alternatywę dla tej propozycji organizacja wskazuje pomysł wydłużenia możliwości świadczenia pracy, której przedłużenie nie wiązałoby się z restrykcyjnymi ograniczeniami oraz rozszerzanie liczby państw o np. kraje bałkańskie, których obywatele mogli by przejść szybszy proces przyznania zezwolenia.

Polska zatrudnia najwięcej imigrantów spoza UE

Agencje pracy zatrudniające obcokrajowców wskazują, że liczba wakatów przewyższa znacznie liczbę dostępnych pracowników. Jednocześnie ze statystyk Eurostatu wynika, że Polska, spośród wszystkich krajów członkowskich, jest odpowiedzialna za co czwartą pozytywną decyzję dotyczącą otrzymania zezwolenia pobytu dla obywateli krajów spoza Unii Europejskiej.

W 2020 r. w Polsce wydano 598 tys. zezwoleń na pobyt cudzoziemcom spoza UE. W tym 502 300 wniosków zostało rozpatrzonych z powodów związanych z pracą, co daje blisko 87,5 proc. wszystkich podjętych decyzji. Jednocześnie 488 900 zezwoleń otrzymali obywatele Ukrainy, którzy są najliczniejszą nacją przyjeżdzającą do krajów wspólnoty.

Źródło:

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy.

Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzed gabinetami pediatrów tłok, w szkołach i przedszkolach sporo nieobecnych. – Po pandemicznym roku dzieci straciły odporność? – zastanawiają się rodzice