A A+ A++

Okres świąteczno-noworoczny jest tradycyjnie czasem dość niskiego zaangażowania inwestorów w handel na rynkach, w którym dodatkowo nietrudno o anomalie, wynikające np. z kwestii podatkowych. Stąd należy być ostrożnym z wyciąganiem wniosków z przebiegu sesji. Przedostatni w tym roku dzień handlu na GPW był jednak bardzo udany dla inwestorów, a WIG20 staje przed szansą zminimalizowania strat z mijającego okresu 12 miesięcy do poniżej 20 proc.

W czwartek, mimo słabszego zachowania indeksów akcji w Azji, a wcześniej na Wall Street, większość europejskich indeksów wystartowała na zielono, w tym krajowy WIG20. Wśród dużych spółek od rana jedną z najmocniejszych było Allegro. W trakcie dnia pojawiła się informacja o karze nałożonej na handlową spółkę przez UOKiK, która na moment zachwiała kursem Allegro. Ostatecznie jednak akcje wróciły do zwyżek. Z kolei WIG20 wspinał się coraz wyżej z godziny na godzinę, choć niezmiennie przy niskich obrotach. Wsparciem dla kupujących nad Wisłą były zwyżki na innych europejskich parkietach, a po południu solidne otwarcie handlu na Wall Street. Gdy na giełdach na Starym Kontynencie gaszono światła, S&P 500 zyskiwał 1,6 proc., a Nasdaq 2,4 proc.

WIG20 wykorzystał dobre otoczenie i wzbił się jeszcze wyżej, przekraczając nawet pułap 1800 pkt, przy którym poprzednio znalazł się dwa tygodnie wcześniej. Wówczas jednak indeks dużych spółek nie zdołał utrzymać tego okrągłego poziomu. Tym razem jednak się udało. Ostatecznie WIG20 przed ostatnią w tym roku sesją zyskał 1,94 proc., finiszując z wynikiem 1802 pkt. Wśród dużych spółek mieliśmy niemal komplet zieleni – pod kreską sesję zakończyła tylko Grupa Pepco, jednak zniżka sięgnęła tylko 0,7 proc.

Bardzo udanym finiszem na czwartkowej sesji WIG20 otworzył sobie drogę do zakończenia 2022 r. w niezłym stylu. Indeks dużych spółek znalazł się w cenach zamknięcia na najwyższym poziomie w rozpoczętym w październiku ruchu wzrostowym. Z kolei poprzednio tak wysoko WIG20 w cenach zamknięcia był w pierwszej połowie czerwca.

Druga i trzecia linia spółek na GPW ró … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLatest dump of ‘Twitter Files’ show that even Trump admin pushed Twitter to censor, ban information during pandemic
Następny artykułSamotne banany emanują wrażliwością … My Friend Pedro [Recenzja]