Limanowa. W Limanowskim Domu Kultury odbył się wyjątkowy koncert „Disturb the Silence”, który przeniósł słuchaczy w przedwojenną, wielokulturową historię miasta.
W czwartkowy wieczór Limanowski Dom Kultury wypełniły dźwięki podczas wyjątkowego koncertu „Disturb the Silence”. Wydarzenie, zorganizowane przez Fundację Kalanter Agaty i Andrzeja Cieplińskich, przyciągnęło miłośników muzyki, spragnionych niezapomnianych wrażeń.
Koncert obejmował autorskie opracowania melodii zapisanych w rękopisach Susskinda, zeszytach nutowych nieznanych żydowskich uczniów z Limanowej oraz melodii granych przez rodzinę nowosądeckich muzyków – Goldbergerów.
W programie znalazły się utwory takie jak „Rebeka” oraz temat z filmu „Dybuk”, które przypominają o dawnych wykonawcach i ich niepowtarzalnym wkładzie w kulturę muzyczną.
Zobacz również:
„Disturb the Silence” to muzyczna opowieść o wielokulturowej, przedwojennej historii Limanowej. Przez niemal 400 lat, chrześcijanie i żydzi wspólnie tworzyli galicyjskie miasteczko, o czym rzadko się dziś pamięta. Społeczność żydowska w Limanowej nie odrodziła się po wojnie, a jedną z niewielu pamiątek są nuty znalezione w starym fortepianie, prawdopodobnie pochodzące z kolekcji żydowskiego muzyka Salomona Susskinda. To właśnie te melodie przypominają o bogatej przeszłości miasta, gdzie przed wojną istniało kilka teatrów, orkiestr oraz kino, a życie kulturalne kwitło w otoczeniu muzyki.
W koncercie wystąpili wybitni polscy artyści młodego pokolenia: Andrzej Ciepliński (klarnet), Piotr Przedbora (gitara), Paweł Janas (akordeon) i Piotr Zimnik (kontrabas). Muzycy na co dzień są związani z Warszawą i Berlinem.
Wydarzenie otworzył Łukasz Połomski, który opowiedział o historii żydowskiej społeczności Limanowej i Sądecczyzny z perspektywy muzyki. Przedstawił muzyków oraz kompozytorów, których twórczość przetrwała na odnalezionych nutach. Dźwięki z tamtych czasów stały się podstawą do opowieści o sztetlu, którego już nie ma.
Koncert „Disturb the Silence” na długo pozostanie w pamięci obecnych. Perfekcyjnie dopracowane melodie, wystawa i reakcje publiczności sprawiły, że było to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. Organizatorzy podkreślili, że muzyka potrafi łączyć ludzi, przekraczać bariery i dostarczać niezapomnianych emocji.
Dla odbiorców „Disturb the Silence” stał się prawdziwym świętem dźwięków i wrażeń. To właśnie takie wydarzenia pokazują, że muzyka żyje i ma się dobrze, wciąż zaskakując i poruszając serca słuchaczy. Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przybyli tak licznie, aby wspólnie z nami cieszyć się muzyką. Wasza energia i entuzjazm sprawiły, że ten wieczór był naprawdę magiczny! – podkreślają organizatorzy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS