A A+ A++

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

Cel i zakres działania Punktu Kontaktowego ds. wyrobów budowlanych w państwach UE

Zgodnie z rozporządzeniem (UE) Nr 305/2011(1) , w celu ułatwienia swobodnego przepływu towarów, punkty kontaktowe ds. wyrobów budowlanych przede wszystkim bezpłatnie dostarczają informacje o przepisach mających na celu spełnienie podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych mających zastosowanie do zamierzonego zastosowania każdego wyrobu budowlanego na terytorium każdego państwa członkowskiego.

Zadania Punktu Kontaktowego ds. wyrobów budowlanych w Polsce

Do obowiązków Punktu Kontaktowego ds. wyrobów budowlanych w Polsce należy dostarczanie przejrzystych i łatwych do zrozumienia informacji o przepisach obowiązujących na terytorium Polski mających na celu spełnienie podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych mających zastosowanie do zamierzonego zastosowania każdego wyrobu budowlanego, jak określono w art. 6 ust. 3 lit. e rozporządzenia (UE) Nr 305/2011 (w myśl art. 10 ust. 3 rozporządzenia), to jest dostarczanie informacji do sporządzenia deklaracji właściwości użytkowych), o której mowa w rozporządzeniu Nr 305/2011(2).

Ponadto Punkt Kontaktowy udostępnia online dotyczące wyrobów budowlanych informacje, o których mowa w art. 9 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2019/515 :

  1. informacje dotyczące zasady wzajemnego uznawania oraz stosowania rozporządzenia (UE) 2019/515 na terytorium Polski, w tym informacje na temat procedury określonej w art. 5 ww. rozporządzenia,
  2. dane kontaktowe umożliwiające bezpośrednie skontaktowanie się z właściwymi organami w Polsce, w tym szczegółowe dane organów odpowiedzialnych za nadzorowanie wdrożenia krajowych przepisów technicznych mających zastosowanie na terytorium ich państwa członkowskiego,
  3. informacje dotyczące środków zaskarżenia i procedur dostępnych na terytorium Polski w przypadku pojawienia się sporu między właściwym organem a podmiotem gospodarczym, w tym procedury określonej w art. 8.

W przypadku gdy niezbędne jest uzupełnienie ww. informacji udostępnionych online, na wniosek podmiotu gospodarczego lub właściwego organu innego państwa członkowskiego dostarcza informacje, takie jak kopie elektroniczne lub ścieżka dostępu online do krajowych przepisów technicznych i krajowych procedur administracyjnych mających zastosowanie do określonych wyrobów budowlanych lub wyrobów budowlanych określonego rodzaju na terytorium Polski, lub informacje, czy wyroby te podlegają uprzedniemu zezwoleniu zgodnie z prawem krajowym.

Zadania poza zakresem działania Punktu Kontaktowego

Do zadań Punktu Kontaktowego ds. wyrobów budowlanych w Polsce nie należy w szczególności:

  1. interpretacja przepisów rozporządzenia (UE) Nr 305/2011, ustawy o wyrobach budowlanych(3)  i innych przepisów dotyczących wyrobów budowlanych (ogólnych wyjaśnień dotyczących stosowania ww. przepisów udziela Departament Wyrobów Budowlanych GUNB),
  2. interpretacji przepisów ustawy – Prawo budowlane(4)  (ogólnych wyjaśnień dotyczących stosowania przepisów w tym zakresie udziela Departament Prawny GUNB),
  3. udzielanie informacji prasowych (w tym zakresie informacji udziela Rzecznik Prasowy GINB),
  4. udzielanie porad administracyjno-prawnych (np. ocena dokumentów producenta lub posiadanych przez konkretny wyrób właściwości użytkowych, ponieważ to producent, importer lub sprzedawca musi zdecydować i ocenić, czy wprowadzany do obrotu lub udostępniany na rynku wyrób spełnia określone wymagania).

Jak zadać pytanie?

Pytanie do Punktu Kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych można zadać poprzez formularz internetowy na stronie https://punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl/ zakładka “Zadaj pytanie”.

Pytania można zadawać także:

  • za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (z urzędowym poświadczeniem odbioru) ePUAP 
  • pocztą elektroniczną (bez poświadczenia odbioru) [email protected]
  • pocztą, na adres: 

Punkt Kontaktowy ds. wyrobów budowlanych 
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego

ul. Krucza 38/42
00-926 Warszawa

Korespondencję można także składać bezpośrednio w Kancelarii Ogólnej (pod ww. adresem – pokój nr 12P, parter) w godz. 815-1615

Kontakt telefoniczny pod numerami:
+48 (22) 661-81-96  lub 
605 067 451

Ważne!
Punkt Kontaktowy ds. wyrobów budowlanych udziela odpowiedzi na wystąpienia (pisma, e-maile), w których podano imię i nazwisko osoby występującej oraz adres e-mail lub adres do korespondencji (ulica, nr domu/mieszkania, kod pocztowy, miejscowość) lub opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym. 

Czas oczekiwania na odpowiedź

Odpowiedzi są udzielane w terminie 15 dni roboczych od daty otrzymania wniosku.

Ważne!
Oprócz odpowiedzi w języku polskim, Punkt Kontaktowy ds. wyrobów budowlanych udziela odpowiedzi również w języku angielskim.

Opłaty

Punkt Kontaktowy ds. wyrobów budowlanych nie pobiera żadnych opłat za dostarczanie informacji.

**********

(1) rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające Dyrektywę Rady 89/106/EWG (Dz. Urz. UE L 88 z 04.04.2011, str. 5, z późn. zm.)

(2) rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/515 z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie wzajemnego uznawania towarów zgodnie z prawem wprowadzonych do obrotu w innym państwie członkowskim oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 764/2008 (Dz. Urz. UE L 91 z 29.03.2019, str. 1)

(3) ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz. U. z 2020 r. poz. 215, z późn. zm.)

(4) ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, z późn. zm.).

Może Cię także zainteresować

Samochód w firmie

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGaleria: Łukasz Kohut otworzył na Nikiszowcu Śląską Ambasadę
Następny artykułPrace na DK1 zaczynają się na dobre – budują wygrodzenia, oznakowanie poziome i pionowe w ciągu kilkunastu dni