A A+ A++

Komisja Europejska rekomenduje państwom członkowskim, by stosowały szybkie testy antygenowe do diagnostyki covid-19. To kolejny krok ku wspólnemu podejściu i skuteczniejszym strategiom prowadzenia badań w Unii Europejskiej.

Rekomendacja, by do analiz stosować szybkie testy na przeciwciała, opiera się na wytycznych opracowanych przy udziale państw członkowskich i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. W zaleceniu KE określa wytyczne dotyczące wyboru testów, a także sytuacji, w których należy je stosować, rekomenduje też wzajemne uznawanie badań.

– Dzięki testom znamy zakres rozprzestrzeniania się wirusa, wiemy, gdzie jest i jak się rozwija – mówi komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides. – Jest to wyjątkowo ważne narzędzie w powstrzymywaniu covidu-19. Aby poprawić koordynację w UE w dziedzinie przeprowadzania testów, przedstawiamy dziś państwom członkowskim wytyczne dotyczące stosowania szybkich testów antygenowych, które mają pomóc w lepszym zarządzaniu ogniskami covidu-19 – dodaje.

CZYTAJ TEŻ: AAA negatywny test na koronawirusa sprzedam

Testy mają być stosowane w sytuacjach, w których szybka identyfikacja zakażonych pomaga zarządzać ogniskami choroby i monitorować grupy wysokiego ryzyka, na przykład pracowników służby zdrowia lub pensjonariuszy domów opieki. Natomiast wzajemne uznawanie wyników testów, które spełniają kryteria zawarte w zaleceniu, i które przeprowadzane są przez upoważnione jednostki w każdym z państw członkowskich, ułatwia swobodne podróże zagraniczne.

Komisja Europejska podpisała również umowę z Międzynarodową Federacją Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) o wartości 35,5 miliona euro, zwiększającą możliwości wykonywania w UE testów na covid-19. Środki zostaną przeznaczone na szkolenia personelu z pobierania i analizy próbek oraz przeprowadzania testów, zwłaszcza za pomocą urządzeń mobilnych. Na … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProf. Piotr Kuna: „Tylko u 20% leczonych z nałogu palaczy konwencjonalna terapia jest skuteczna”
Następny artykułKapitał obrotowy – wsparcie dla Przedsiębiorców. Kiedy wyniki?