A A+ A++

Dnia 2 grudnia 2020 r. rozstrzygnięto XXI Konkurs „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju Województwa Wielkopolskiego”. Ze względu na sytuację epidemiczną uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się on-line. W gronie wygranych znalazł się Miejski Dom Kultury w Kole, który za wydarzenie zorganizowane w 80-tą rocznicę śmierci Czesława Freudnreicha odebrał najwyższą nagrodę 16.000 zł i dyplom uznania.

Konkurs organizowany przez Urząd Marszałkowski oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, kierowany jest do organizacji i instytucji z gmin i powiatów Województwa Wielkopolskiego. Cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem lokalnych społeczności. W tym roku zgłoszono do niego 168 projektów z 60 gmin i 25 powiatów, z których wyłoniono 65.laureatów. W części dotyczącej działalności prokulturowej nagrodzono aż 45 projektów, w tym Miejski Dom Kultury w Kole, który za projekt „Nie Przeminąłem” stanął na najwyższym podium wspólnie z Fundacją „Bonumadipisci” – Dążyć do dobra z Kościana, Centrum Kultury z Książa Wielkopolskiego oraz Towarzystwem Miłośników Łobżenicy.

Dokumentacja konkursowa przedstawiona Sędziom Sprawozdawcom oceniającym nadesłane projekty, zwierała informacje o zaangażowaniu kolskich społeczników w realizację przedsięwzięcia „Nie Przeminąłem” poświęconego Czesławowi Freudenreichowi. Opisywała casting i spektakl w wykonaniu aktorów z MDK-owskiego Kolskiego Teatru Otwartego i członków Chóru Lutnia, wyreżyserowanego przez Anetę i Radomira Piorunów. Przedstawiła ideę konkursu fotograficznego zwieńczonego wernisażem wystawy pt. „Czarno-białe Koło Czesława” z wyeksponowanymi na niej rzeźbą przedstawiającą bohatera, udostępnioną przez Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu, oraz tematycznym albumem pamiątkowym z reprodukcjami zdjęć przygotowanym specjalnie na tę okazję przez Jacka Skryckiego. W opisie wydarzenia nie pominięto informacji o zaproszonym do udziału w uroczystości Jerzym Freudenreichu – potomku zacnej kolskiej rodziny oraz pierwszego w historii naszego miasta, faktu uhonorowania przez Starostę Kolskiego osób, które od wielu lat upowszechniają i podtrzymują pamięć o lokalnym społeczniku.

-Wygrana w Konkursie, to sukces kolskich społeczników, ponieważ to oni stworzyli wyjątkowe wydarzenie. Chcemy im bardzo podziękować za akceptację tej niecodziennej propozycji kolskiej placówki kultury, za zaufanie, przywdzianie aktorskich kostiumów i wcielenie się w role ludzi bliskich Freudenreichowi. Wszystkim dziękujemy za bezinteresowne zaangażowanie się w realizację wydarzeń, które nadały przedsięwzięciu tak wyrazistego charakteru. Potwierdziła to wypełniona po brzegi sala widowiskowa,udział fotografików w konkursie „Czarno-białe Koło Czesława”, frekwencja na wystawie i wzruszenie uhonorowanych osób propagujących od lat wiedzę o naszym Czesławie, a także zainteresowanie mediów. Mamy nadzieję, że na tym pomyśle nie poprzestaniemy. Dziękujemy organizatorom za to wielkie wyróżnienie powiedziała podczas gali Bożena Gronert-Ubych – autor dokumentacji przedstawionej Komisji Konkursowej. Miejski Dom Kultury w Kole, jako laureat pierwszego miejsca otrzymał nagrodę w wysokości 16 tys. złotych.

Czesław Konrad Freudenreich (1873–1939) – ostatni przedwojenny właściciel Fabryki Fajansu i Majoliki w Kole. Jego rodzina to katolicki ród pochodzący z Austrii, który osiedlił się w Kole na początku XIX wieku.

Był człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach, zaangażowanym w miejscowe życie społeczne, wybitnym działaczem kulturalno-oświatowym. Jego działalność w Kole w dwudziestoleciu międzywojennym była fenomenem – nie było żadnego przejawu życia społecznego, kulturalnego, gospodarczego, charytatywnego, oświatowego czy sportowego, w którym by nie było jego osoby. W 1930 roku wystąpił z inicjatywą utworzenia muzeum w Kole. Z powodu braku wsparcia finansowego ze strony miasta i powiatu nie doszło do zrealizowania tego zamiaru. Dokonał także zabezpieczenia ruin zamku nad Wartą. W swojej Fabryce Fajansu i Majoliki utworzył i z utrzymywał coś w rodzaju archiwum wyrobów dawnych i współczesnych, pochodzących z jego zakładu. Jako trzeci dziedzic fabryki zgromadził okazały zbiór rodzinnej produkcji – wyrobów z porcelany, półporcelany, fajansu i majoliki.

Był współzałożycielem, w 1902 r., i pierwszym prezesem Towarzystwa Śpiewaczego “Lutnia”, przemianowanego w 1905 na Towarzystwo Dramatyczno-Muzyczne “Lutnia”. Otrzymał Odznakę Honorową III stopnia Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej.

„Urodził się w Kole z ojca Augusta i matki Emilii z Szafrańskich. Pobierał nauki w Kaliszu, studiował w Warszawie. Odbył praktykę w fabryce w Zgierzu. Powrócił do Koła w 1890 r. na stałe, by pracować u ojca. W 1905 r. poślubił Lucynę Rokossowską. Od 1926 r. stał się właścicielem fabryki w Kole. Była to najstarsza z istniejących wówczas w Polsce fabryk fajansu i majoliki. Był człowiekiem pracowitym, energicznym, budzącym zaufanie, cieszącym cieszył się szacunkiem robotników, choć wymagał punktualności i solidnej pracy. Z chwilą przejęcia manufaktury na własność starał się rozwinąć produkcję poprzez wprowadzanie nowych asortymentów, wzorów, dekoracji. W latach 30. kolski fajans sprzedawany był „od ręki”, zdobył rynek krajowy i zagraniczny. Fabryka uzyskiwała nagrody i wyróżnienia na wystawach.

Czesław Freudenreich wcześnie włączył się w nurt życia kulturalno-społecznego miasta. Został prezesem Towarzystwa Muzyczno-Dramatycznego „Lutnia”, które w okresie niewoli pełniło rolę kulturoznawczą oraz budziło polską świadomość narodową. Wtedy też ujawnił swój talent reżyserski i aktorski. Prowadził działalność dobroczynną, fundował stypendia dla niezamożnej młodzieży, patronował powstałej w 1906 r. Kolskiej Macierzy Szkolnej. Działał w kolskim Towarzystwie Wspomagania Ubogich oraz Towarzystwie Wzajemnego Kredytu. Kiedy w 1918 r. doszło do przejęcia władzy z rąk niemieckich, stanął na czele Wydziału Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej Powiatu Kolskiego. Należał do bardzo aktywnych radnych miejskich. Miał zasługi na rzecz miejscowej straży ogniowej. W 1937 r. został wiceprezesem Oddziału Miejskiego Obozu Zjednoczenia Narodowego w Kraju.

W okresie narastającego kryzysu w stosunkach polsko-niemieckich w 1939 r. włączył się w nurt propagandy antyhitlerowskiej. Pod koniec sierpnia tego roku z balkonu kolskiego ratusza wygłosił płomienne przemówienie nacechowane miłością i nawoływaniem do obrony Ojczyzny przed nadciągającym niebezpieczeństwem. Po wybuchu II wojny zamknięto fabrykę. Sztab Wehrmachtu zajął willę Freudenreichów. Ze względu na działalność Czesława, osadzono go wraz z córką Krystyną w konińskim więzieniu. Po przesłuchaniach zostali rozstrzelani 10 listopada 1939 r., w przeddzień święta narodowego II Rzeczypospolitej, w którym to dniu przemawiał do rodaków. W swoim pamiętniku 1 września zapisał przesłanie, by zawsze w imię Ojczyzny żyć i pracować na jej pożytek.”

Źródło: MDK w Kole i Wikipedia
Opracował: Mariusz Kozajda

WSPOMNIENIE – kliknij w obraz, by zobaczyć archiwalny artykuł opisujący spektakl i galę „Nie Przeminąłem”:

„Nie przeminąłem” – spektakl na scenie MDK poświęcony największemu kolskiemu patriocie i filantropowi

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzywódcy UE uzgodnili zwiększenie celu klimatycznego na 2030 rok
Następny artykułPotrącił pijanego rowerzystę jadącego bez odblasków