A A+ A++
17:32

Potwierdzono ognisko indyjskiej mutacji koronawirusa w Katowicach 
Służby sanitarne potwierdziły ognisko indyjskiej mutacji koronawirusa w Katowicach; to pierwszy taki przypadek w woj. śląskim. Zakażone są zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty – podała we wtorek rzeczniczka wojewody śląskiego. 

Wcześniej o potwierdzeniu obecności 3 ognisk indyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce mówił podczas konferencji prasowej w Warszawie minister zdrowia Adam Niedzielski. 

“Kilka tygodni temu kilka sióstr przebywało na rekolekcjach w woj. mazowieckim, tam miały kontakt z siostrą, która przybyła z Indii. Po powrocie do Katowic okazało się, że zaczęły chorować. Badania wskazały, że są zakażone koronawirusem” – powiedziała we wtorek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.
Izolacją objęto 27 osób – 17 sióstr zakonnych oraz 10 osób bezdomnych, korzystających z prowadzonej przez nie noclegowni. Do szpitala trafiły dotąd dwie z tych kobiet, jedna z nich w piątek zmarła. Z kolei kwarantanną objęto 9 innych osób duchownych – księży i zakonników mających w ostatnim czasie kontakt z zakonnicami. 

“Zgodnie z procedurami na 17 próbek pobranych od sióstr 4 losowo wybrane zostały przesłane do Państwowego Zakładu Higieny, gdzie potwierdzono mutację indyjską. Ze względu na to, że wszystkie te osoby przebywają w jednym domu niewykluczone, że na tę mutację chorują wszystkie. Dom objęto specjalnym nadzorem służb sanitarnych, pilnuje go policja, by osoby niepowołane nie weszły do budynku i by nikt z niego nie wyszedł” – dodała Alina Kucharzewska.
Do czasu uzyskania ujemnego wyniku chorzy będą musieli tam pozostać pod ścisłym nadzorem służb sanitarnych. 

15:34

POLSKA
Decyzje dotyczące rozszerzenia szczepień na młodsze roczniki zapadną w drugiej połowie maja, kiedy będziemy wiedzieli, jak wygląda zainteresowanie szczepieniami ze strony pozostałych osób – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na wtorkowej konferencji Niedzielskiego zapytano o wniosek w sprawie zatwierdzenia szczepionki BioNTech/Pfizer dla dzieci od 12 lat, który oceniać będzie Europejska Agencja Leków (EMA). Preparat ten jest dopuszczona do stosowania u osób w wieku powyżej 16 lat.
Minister zapewnił, że na bieżąco monitoruje sytuację, a we wtorek rozmawiał na ten temat z pełnomocnikiem rządu ds. programu szczepień, szefem KPRM Michałem Dworczykiem.
“Zdecydowaliśmy, że decyzję będziemy podejmowali w drugiej połowie maja” – powiedział.
Dodał, że wtedy wiadomo będzie, jak wygląda “kwestia zapisania się poszczególnych roczników i jak wygląda zainteresowanie oraz związane z tym tempo szczepień”. 

O tym, że badania kliniczne III fazy pokazują, że szczepionka przeciw COVID-19 firmy Pfizer jest skuteczna u dzieci w wieku 12-15 lat mówił w połowie kwietnia prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.
Zgodnie z doniesieniami mediów Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) jeszcze w tym tygodniu ma wydać zgodę na szczepienie preparatem Pfizera dzieci powyżej 12 lat. EMA ma ogłosić swą decyzję w czerwcu – jeśli proces ewaluacji przebiegnie zgodnie z harmonogramem.

15:11

POLSKA
Wszyscy przyjeżdżający do Polski z Brazylii, Indii i z RPA będą automatycznie poddawani kwarantannie bez możliwości zwolnienia testem wykonanym w ciągu 48 godzin po przyjeździe – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Wcześniej Niedzielski oświadczył, że mamy w Polsce dwa ogniska indyjskiej mutacji wirusa – pod Warszawą i w Katowicach. 

Podkreślił, że należy szybko wyciągnąć wnioski z zaistniałej sytuacji, gdyż oba te ogniska powstały przy stosowaniu obowiązujących procedur przekraczania granicy. Przypomniał, że przewidują one albo pójście na kwarantannę, albo wykonanie w ciągu 48 godz. testu. Wynik negatywny zwalnia z kwarantanny.
Przyznał, że osoba, która przyjechała z Indii, miała wykonany taki test w ciągu 48 godz. po przyjeździe do kraju i dał on wynik negatywny.
“Dlatego będziemy chcieli zmienić procedury przekraczania granicy w przypadkach tych krajów, gdzie najczęściej występują mutacje, które stanowią największe zagrożenie. Dlatego wszystkie osoby przyjeżdżające z Brazylii, Indii i z Republiki Południowej Afryki będą automatycznie poddawane kwarantannie bez możliwości zwolnienia testem wykonanym w ciągu 48 godzin po przejeździe” – oświadczył. 

Dodał, że dopiero po siedmiu dniach będą one mogły wykonać test, aby ewentualnie zostały zwolnione z kwarantanny.
“Siedem dni jest właśnie tym okresem, kiedy zakażenia powinno się pojawić w takiej ilości, że jest łatwe do zidentyfikowania testem PCR czy antygenowym” – tłumaczył Niedzielski.
Minister podkreślił, że głównym zagrożeniem i źródłem nowej fali są mutacje. Dlatego – podkreślił – wszystkie siły zarówno instytutów, laboratoriów, jak i innych współpracujących instytucji są skoncentrowane na badaniu genomu, czyli weryfikowaniu, z jakimi mutacjami mamy do czynienia.

10:35

POWIAT LIMANOWSKI
Liczba zakażonych: 9
Liczba zakażonych na 10 tys. mieszkańców: 0,68
Liczba przypadków śmiertelnych: 0:

– choroby współistniejące wraz z COVID-19: 0
– wyłącznie z powodu COVID: 0
Liczba osób objętych kwarantanną 239
Liczba wykonanych testów: 142

Liczba testów z wynikiem pozytywnym: 9 

10:34

MAŁOPOLSKA
Liczba nowych zakażeń: 213
Liczba przypadków śmiertelnych: 1:

– choroby współistniejące wraz z COVID-19: 1
– wyłącznie z powodu COVID: 0
Liczba osób na kwarantannie: 11390
Liczba wykonanych testów: 2967

– w tym z wynikiem pozytywnym: 242

10:32

POLSKA
Mamy 2 296 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: 

– śląskiego (351), 

– mazowieckiego (278), 

– małopolskiego (213), 

– wielkopolskiego (204), 

– łódzkiego (184), 

– dolnośląskiego (182),  
– pomorskiego (145), 

– kujawsko-pomorskiego (131), 

– zachodniopomorskiego (123), 

– lubelskiego (107), 

– opolskiego (76), 

– podkarpackiego (66), 

– świętokrzyskiego (57), 

– warmińsko-mazurskiego (55), 

– lubuskiego (53), 

– podlaskiego (32). 

39 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu #COVID19 zmarło 6 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 22 osoby.

Liczba zakażonych koronawirusem: 2 808 052 / 68 133 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów. 

09:15

WŁOCHY
We Włoszech szczepionek będzie pod dostatkiem, w maju można szczepić po milion osób dziennie- powiedział szef krajowej Agencji Leków Giorgio Palu. W wywiadzie dla dziennika “Corriere della Sera” ogłosił, że do czerwca przysłanych ma być 55 mln dawek. 

W opublikowanej we wtorek rozmowie szef Agencji Leków podkreślił: “Przeszliśmy w krótkim czasie od 300 tysięcy do pół miliona szczepień dziennie, w tym miesiącu możemy osiągnąć liczbę miliona. A zatem można będzie odetchnąć z ulgą, o ile nie wydarzy się nic nieoczekiwanego”.
Przedstawiając statystykę szczepień przeciwko Covid-19 poinformował, że ponad 80 procent osób w wieku powyżej 80 lat zostało już zaszczepionych, a w grupie wiekowej 70-79 jest to 60 procent. 

“Problemem jest przedział wiekowy 60-69 lat, w którym jedną lub dwie dawki otrzymało około 25 procent osób. Potrzebny jest dalszy wysiłek, bo te osoby są szczególnie narażone. Śmiertelność na Covid-19 wśród nich wynosi 2,9 procent, podczas gdy w grupie 50-59 lat jest to 0,8 procent”- wyjaśnił Giorgio Palu.
Jego zdaniem proponowane rozszerzenie do 42 dni przerwy między pierwszą a drugą dawką szczepionki Pfizer i Moderna doprowadzi do tego, że będą 3 miliony dawek dla osób powyżej 60 lat.
“Krzywa zakażeń spada bardzo powoli”- przyznał włoski ekspert.

Obecny wskaźnik zakaźności koronawirusa wynosi około 0,8 i notuje się średnio 150 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców.
Do czerwca- ogłosił- Włochy dostaną 55 milionów dawek preparatów AstraZeneca, Pfizer, Johnson&Johnson i Moderna.
Palu pytany o wariant koronawirusa z Indii wyjaśnił, że do tej pory nie został on zakwalifikowany przez Światową Organizację Zdrowia jako “niepokojący”, ale uznany za “interesujący”, co oznacza, że należy kontrolować jego transmisyjność. 

07:18

POLSKA
Na szczepienie przeciw COVID-19 od wtorku mogą zapisywać się wszystkie pełnoletnie osoby, pod warunkiem, że zgłosiły w I kwartale taką wolę, wypełniając formularz. Osoby, które tego nie zrobiły, dołączają do rejestracji zgodnie z harmonogramem.

We wtorek przyszła kolej roczników 1988-1989.
Do 4 maja trwała rejestracja osób w wieku 34 lat i starszych, czyli urodzonych w 1987 roku i wcześniej.
We wtorek dołączyły kolejne dwa roczniki – 1988-1989. Z kolei 5 maja będą mogły zapisać się roczniki 1990-1991, 6 maja – roczniki 1992-1993; 7 maja – roczniki 1994-1996, 8 maja – roczniki 1997-1999, 9 maja – roczniki 2000-2003. Oznacza to, że od 9 maja e-skierowanie będzie miał już wystawione każdy pełnoletni Polak. 

E-skierowania na szczepienia wystawiane są w systemie automatycznie, zgodnie z harmonogramem. Od wtorku takie skierowanie wystawione mają wszystkie osoby w wieku 32 lat i starsze, jak również wszystkie osoby pełnoletnie, które między styczniem a marcem wypełniły na stronie pacjent.gov.pl. internetowy formularz dotyczący chęci zaszczepienia.
Zarejestrować można się na kilka sposobów: przez system e-Rejestracji i Internetowe Konto Pacjenta, infolinię 989, SMS-em na numer 880-333-333 lub w punkcie szczepień. Zapisy rozpoczynają się od północy na stronie pacjent.gov.pl lub od godz. 6.00 rano za pośrednictwem infolinii 989.

07:17

POLSKA
Ograniczone lub zawieszone w ostatnich tygodniach ze względu na pandemię COVID-19, zabiegi planowe w szpitalach zostają od wtorku wznowione.

Narodowy Fundusz Zdrowia, na polecenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, wydał w ubiegłym tygodniu zalecenie, by od 4 maja wznowić ograniczoną lub zawieszoną realizację świadczeń wykonywanych planowo. Decyzję umotywowano poprawą sytuacji epidemicznej.

8 marca NFZ w związku z rozwojem epidemii zaleciło ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo.

Zalecenie dotyczyło przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu przeprowadzenia diagnostyki, zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, w szczególności endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, jak również dużych zabiegów torakochirurgicznych, zabiegów wewnątrzczaszkowych, nefrektomii, histerektomii, ale z powodów innych niż onkologiczne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Wielkopolsce bezrobocie jest najniższe w Europie. Na pewno? Te dane ukrywają problemy
Następny artykułUczniowie klas I-III szkół podstawowych w całym kraju wracają do nauki stacjonarnej