A A+ A++

Stany Zjednoczone planują ogłosić pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości ok. 300 milionów dolarów. Pakiet ma składać się głównie z amunicji – podał Reuters, powołując się na dwa oficjalne źródła.

Pomoc zostanie ogłoszona być może już w piątek, ale nie jest wykluczone, że zostanie to zakomunikowane po Dniu Pamięci w Stanach Zjednoczonych (poniedziałek, 29 maja). Jest to święto upamiętniające żołnierzy amerykańskich poległych w konfliktach zbrojnych.

Pakiet ma zawierać precyzyjne rakiety (GMLRS) do wyrzutni HIMARS oraz amunicję do obrony przed rosyjskimi atakami.

Sprzęt byłby sfinansowany za pośrednictwem prezydenckiego programu Drawdown Authority (PDA), który umożliwia Waszyngtonowi w sytuacji kryzysowej szybkie przesyłanie sprzętu i materiałów z amerykańskich zapasów bez konieczności uzyskania zgody Kongresu.

Reuters zaznacza, że zawartość i wielkość pakietu pomocowego może się zmienić, dopóki plan nie zostanie podpisany przez prezydenta.

1,2 mld dolarów w maju

Poprzednią informację o przekazaniu Ukrainie przez Stany Zjednoczone sprzętu wojskowego podano na początku maja. Amerykański Departament Obrony ogłosił wówczas, że przekaże Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej o wartości 1,2 mld dolarów. W jego skład wchodzą m.in. środki obrony powietrznej, artyleria i amunicją do niej, rakiety i pomoc w obrazowaniu satelitarnym.

Będzie to już 39. pakiet pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy. Całkowita wartość amerykańskiego wsparcia dla naszego wschodniego sąsiada będzie wynosić ponad 37 mld dolarów.

Zobacz również:

Ogromna pomoc USA dla Ukrainy. Co znajdzie się w pakiecie?

Ogromna pomoc USA dla Ukrainy. Co znajdzie się w pakiecie?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułСША объявят о новом пакете военной помощи Украине — Reuters
Następny artykułБайден анонсував зміни у Генштабі США