A A+ A++

Kolejna stacja Przeworskiej Kolei Dojazdowej przejdzie gruntowny remont. Po m.in. Przeworsku czy Kańczudze blask odzyska stacja Jawornik Polski. Kilka dni temu Starostwo Powiatowe w Przeworsku ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy dworca, jak i zagospodarowania terenu przy obiekcie.

Łączna powierzchnia obiektu wynosi 135,59 m kwadratowych, użytkowa – 98,23. Został wybudowany w 1887 r., w ramach programu budowy kolei normalnotorowej Przeworsk – Sanok, w oparciu o katalog opracowany przez Direction fur Staat-Eisenbahnbauten w Wiedniu, obejmujący projekty typowych rozwiązań konstrukcyjnych budowli wznoszonych na przełomie XIX i XX w. Dworzec został otwarty 8 września 1904 r. razem z wąskotorową linią kolejową z Przeworska do Dynowa.

[middle1]

Odnowiony – jak można przeczytać w treści zamówienia – dworzec Jawornik-Przedmieście (tak brzmi dokładna nazwa) ma pełnić rolę „bramy” do różnorodnych atrakcji oraz do urokliwego terenu wokół zalewu, co w efekcie wzmocni doświadczenie natury i aktywnego wypoczynku.

Projekt przebudowy i modernizacji dworca powinien wykorzystywać „wytyczne wynikające z Nowego Europejskiego Bauhausu dotyczących architektury, wnętrz oraz otoczenia obiektu”. Wszystko oczywiście zgodnie z zaleceniami Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu…

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium?
Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie!
Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 51% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOwce schodzą z hal, oscypka nie kupisz. Nazwy góralskich przysmaków
Następny artykułMuchomor sromotnikowy odpowiada za 90 proc. śmiertelnych zatruć; wystarczy jeden, by umrzeć