Wstępne założenia pozwalały na płatność polskim bonem turystycznym do końca marca 2022 r. Ustawodawca zdecydował jednak o wydłużeniu terminu ważności o kolejne pół roku. Dlatego podczas tegorocznych letnich wakacji będzie można regulować nim należności za m.in. imprezy turystyczne i usługi hotelarskie.
Opolskie rodziny miały do dyspozycji prawie 96 tysięcy bonów turystycznych. Z tej puli aktywowanych zostało prawie 72 tysiące, z czego tylko 42 tysiące bonów zrealizowano w pełnym wymiarze kwotowym. To oznacza, że cześć bonów turystycznych pozostaje do wykorzystania w całości, czyli 500 zł na dziecko.
- „Na każde dziecko przypada jeden bon turystyczny, a jego wartość to 500 złotych. Stawka bonu jest podwojona, gdy świadczenie wychowawcze jest przyznane na dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością” – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
30 tysięcy firm i przedsiębiorstw
W ostatnich tygodniach w województwie opolskim zwiększyła się liczba podmiotów, które przystąpiły do programu Polski Bon Turystyczny. Obecnie to 309 przedsiębiorstw i operatorów turystycznych. W 224 z nich klienci rozliczali się już w formie bonu, a wartość transakcji dla podmiotów turystycznych w regionie przekroczyła 18,5 mln zł. U opolskich przedsiębiorców z branży turystycznej zrealizowano ponad 28,2 tys. bonów.Aby skorzystać z bonu turystycznego, wystarczy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Trzeba też aktywować bon. Można to zrobić w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanymi feriami czy wakacjami.
Bonu nie można wymienić na gotówkę ani na inne środki płatnicze. Świadczenie w formie bonu przysługuje niezależnie od poziomu przychodów rodziców lub opiekunów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS