Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu uruchomiła – jedno z najnowocześniejszych w regionie (!) – Laboratorium Symulacyjno-Treningowe Wielośrodowiskowego Zautomatyzowanego Systemu Zarządzania Kryzysowego „JAŚMIN” (SZK JAŚMIN). Nowa jednostka dydaktyczno-badawcza stanowi przełomowe narzędzie w praktycznym kształceniu studentów kierunków bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej, a także w realizacji badań oraz ćwiczeń międzyinstytucjonalnych w zakresie reagowania na sytuacje kryzysowe.
System JAŚMIN jest nowoczesnym, interoperacyjnym (zdolnym do współpracy z innymi systemami) i sieciocentrycznym (umożliwiającym stworzenie sieci wymiany informacji) rozwiązaniem klasy C4ISR, zgodnym z międzynarodowymi standardami NATO i Unii Europejskiej. W praktyce umożliwia pełną automatyzację i koordynację działań wszystkich służb odpowiedzialnych za ochronę ludności, infrastruktury krytycznej, środowiska i mienia. System wykorzystywany jest m.in. przez Wojska Obrony Terytorialnej, Państwową Straż Pożarną, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz liczne uczelnie i jednostki samorządowe w Polsce.
Dzięki temu laboratorium studenci oraz słuchacze studiów podyplomowych będą mogli uczestniczyć w symulacjach rzeczywistych zdarzeń kryzysowych – od powodzi, pożarów i katastrof komunikacyjnych, po zdarzenia masowe i zagrożenia infrastruktury krytycznej. Dzięki systemowi możliwe będzie także tworzenie i aktualizowanie planów zarządzania kryzysowego, ewidencjonowanie sił i środków, planowanie ewakuacji, prowadzenie monitoringu sytuacyjnego, analiz przestrzennych oraz opracowywanie raportów i meldunków w czasie rzeczywistym.
Laboratorium umożliwia również trening współpracy różnych służb i instytucji – wojska, policji, straży pożarnej, ratownictwa medycznego, administracji publicznej oraz organizacji pozarządowych – w ramach wspólnego reagowania na sytuacje kryzysowe. Dzięki integracji z narzędziami symulacyjnymi i mapowymi oraz wykorzystaniu danych satelitarnych (COPERNICUS, NSIS), meteorologicznych i hydrologicznych (IMGW), system tworzy połączony obraz sytuacji operacyjnej i umożliwia podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym.
Jak podkreślają władze uczelni, powołanie tej jednostki stanowi kolejny etap rozwoju nowoczesnej infrastruktury dydaktycznej PANS w Przemyślu oraz potwierdza praktyczny profil kształcenia Uczelni. Laboratorium będzie wykorzystywane nie tylko w celach edukacyjnych, lecz także w ramach ćwiczeń międzyresortowych, konferencji naukowych, projektów badawczych i treningów służb publicznych. Uruchomienie laboratorium w PANS w Przemyślu to kolejny krok w budowie systemu bezpieczeństwa i odporności regionu, a także znaczący wkład uczelni w rozszerzanie współpracy naukowo-praktycznej z instytucjami działającymi na rzecz bezpieczeństwa państwa.
Paweł Łabuz
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Pozytywnie
Neutralnie
Negatywnie
Lubię to!
Super
Ekscytujący
Ciekawy
Smieszny
Smutny
Wściekły
Przerażony
Szokujący
Wzruszający
Rozczarowany
Zaskoczony
Prawda
Manipulacja
Fake news

Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS