W weekend odbyły się w Krotoszynie dwa turnieje ogólnopolskie w Sumo. Były to: Puchar Polski Juniorów i Seniorów, który był równocześnie pierwszą eliminacją do przyszłorocznych Mistrzostw Europy oraz Turniej Mikołajkowy Dzieci I Młodzieży. Podobnie jak kilka tygodni temu w Sobótce, nasi zawodnicy zdobyli pięć medali: tym razem cztery srebrne i jeden brązowy. Także w tych zawodach nie udało się wywalczyć złotych medali. W zawodach uczestniczyło łącznie 359 zawodników – z tego 178 w zawodach pucharowych i 181 w grupie dzieci.

W grupie dzieci walczący w kat. wagowej do 24 kg Aleksandra Tomera, do 28 kg Malwina Niemiec i Jakub Tomera w kat. wagowej do 30 kg wywalczyli srebrne medale. Wszyscy wygrali po dwie walki i po jednej przegrali w finałach.

Jak zwykle nie zawiódł Jan Mastela, który walczył w dwóch kategoriach wagowych w grupie Juniorów i w kat. wagowej do 85 kg w grupie Seniorów. Łącznie Janek wygrał osiem walk i zdobył dwa medale: srebrny i brązowy. W kat. do 85 kg w grupie Juniorów w półfinale przegrał z Dawidem Kurasiem z Lubziny, a podczas walki o brązowy medal pokonał Marcina Choroszuchę z Białegostoku. Z kolei w kat. do 92 kg w półfinale pokonał Rafała Butyńskiego z Ełku, a w finale przegrał z Dawidem Kurasiem. W grupie Seniorów w półfinale przegrał z Maksymem Tsybulakiem z Krotoszyna, a następnie o brąz z Łukaszem Noworolem z Zamościa i zajął piąte miejsce.

Również drugi z naszych zawodników, występujący w grupie seniorów Jarosław Niemiec zajął piąte miejsce w kat. do 92 kg. W eliminacjach pokonał Macieja Kota z Wrocławia, w półfinale przegrał z Patrykiem Sworą, a następnie z Maksymem Tsybulniakiem – obaj z Krotoszyna. Dzięki swojej postawie Jarek poprawił swój wynik z poprzednich zawodów, na których zajął siódme miejsce.

Janek Mastela wykonał plan minimum zdobywając punkty rankingowe do Mistrzostw Europy Juniorów. W kat. do 85 kg zajmuje trzecie miejsce, a w kat. do 92 kg drugie miejsce z dorobkiem 2 punktów. Kolejne zawody rankingowe odbędą się w lutym 2023 w Ełku, a następnie Mistrzostwa Polski w Pyrzycach.

Przypominamy, że w najbliższą sobotę 10 grudnia na Sali Sportów Walki odbędzie się doroczny Memoriał Zapaśniczy Władysław Ruska, Marka Horabika i Grzegorza Gomulaka pod Honorowym Patronatem Burmistrza Jarosława Szlachetki, podczas którego będzie można zobaczyć zmagania naszych zawodników. Uroczyste otwarcie o godz. 11:00.