Niektóre z gminy w powiecie jasielskim, wstrzymały się przed udostępnieniem Poczcie Polskiej S.A. danych mieszkańców ze spisu wyborców. Wezwały one spółkę do uzupełnienia wniosku, jaki otrzymały przed kilkoma dniami. Pozostałe gminy dane przesłały. Miasto Jasło nie zamiera tego uczynić, aż do chwili wejścia w życie ustawy o głosowaniu korespondencyjnym.
Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mają w ostatnich dniach prawdziwy ból głowy. Jego tłem stały się wnioski Poczty Polskiej S.A. o udostępnienie danych osobowych mieszkańców zawartych w spisie wyborców, o których pisaliśmy w artykule > Gminy decydują o przekazaniu Poczcie Polskiej spisu wyborców. Zrobiła to już gmina Jasło. W wielu przypadkach pierwszy z nich, który do jednostek samorządu terytorialnego dotarł 23 kwietnia bieżącego roku w formie wiadomości e-mail pozostał bez rozpatrzenia. Anonimowa korespondencja wzbudziła wiele kontrowersji. Dlatego też operator skierował do gmin kolejny wniosek za pośrednictwem platformy ePuap, tym razem potwierdzony podpisem kwalifikowanym. Gminy przez kilka dni analizowały wniosek. Jedyną, która dane wyborców od razu przekazała Poczcie Polskiej jest gmina Jasło. Gminy: Dębowiec, Nowy Żmigród, Skołyszyn wezwały operatora do uzupełnienia wniosku. Chodzi o wskazanie ostateczności decyzji. Wójtowie chcą mieć pewność, że polecenie premiera polskiego rządu skierowane do Poczty Polskiej w sprawie realizacji działań polegających na przygotowaniu do przeprowadzenia wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym jest prawomocne. Po uzyskaniu odpowiedzi podejmą oni decyzję w sprawie wniosku o przekazanie Poczcie Polskiej danych mieszkańców zawartych w spisie wyborców.
Samorządowcy znaleźli się pomiędzy przysłowiowym młotem a kowadłem. Przed dwoma dniami, do podkarpackich gmin trafić miało pismo wojewody podkarpackiego. W piśmie tym znalazło się stanowisko wojewody w sprawie przygotowań do przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. Jak udało nam się dowiedzieć, w jego treści znalazło się stwierdzenie, że przekazanie Poczcie Polskiej żądanych danych jest obowiązkiem prawnym samorządów. Z pewnością miało ono wpływ na decyzję niektórych gmin o udostępnieniu operatorowi danych wyborców. W ciągu ostatnich dwóch dni uczyniły to gminy: Kołaczyce, Krempna, Tarnowiec oraz Osiek Jasielski. Do chwili publikacji artykułu nie otrzymaliśmy informacji o decyzji jaką podjęła gmina Brzyska.
Nieco odmienne stanowisko w sprawie przyjęło Miasto Jasło. W komentarzu nadesłanym dziś rano do naszej redakcji, jasielski magistrat wyjaśnia, że „Miasto Jasło przygotowało spis wyborców zgodnie z wnioskiem Poczty Polskiej S.A. i przekaże go po uzyskaniu prawnych możliwości tj. wejściu w życie ustawy nakładającej na Pocztę Polską realizację zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta RP”.
Decyzje samorządów o przekazaniu Poczcie Polskiej danych ze spisu wyborców są krytykowane przez część mieszkańców Jasła i okolicznych gmin. Grupa niezadowolonych z polityki rządu osób zorganizowała za pośrednictwem mediów społecznościowych wydarzenie pod nazwą „Niechże będzie normalnie!”. Już jutro, punktualnie o godzinie 12. na płycie jasielskiego rynku zamierzają wyrazić swój sprzeciw wobec poczynań władz państwowych.
MD
Napisany dnia: 30.04.2020, 10:26
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS