W pięciu województwach – podlaskim, podkarpackim, mazowieckim, małopolskim i lubelskim – prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm, miejscami do 45 mm. Wiatr będzie wiał z prędkością do 70 km/h. Miejscami może spaść grad.
Ostrzeżenie ma obowiązywać od godz. 12 do 23.
Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia. Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że zjawiska te mogą być zintensyfikowane i bardziej niebezpieczne.
Gdzie pada?
Do północy z powodu wczorajszych nawałnic strażacy mieli 1615 zgłoszeń. Najwięcej – 612 – było w woj. śląskim, 221 w Łódzkiem i 172 w Małopolsce. Do szóstej rano doszło kolejnych 50 interwencji: najwięcej na terenie woj. kujawsko-pomorskiego – 38. Na szczęście nikt nie ucierpiał.
Po wczorajszych ulewach i burzach strażacy w woj. śląskim najwięcej zgłoszeń – ok. 140 – mieli w Gliwicach. W Będzinie było ponad 70 interwencji, a w Zawierciu ok. 60.
Woda zalała podwórka, piwnice i ulice. Działania strażaków polegały głównie na pompowaniu tej wody. Dziś w Śląskiem pogoda ma się poprawić. Może jeszcze padać, ale już nie tak intensywnie.
Dziś temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju będzie się wahać od 22 do 26 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie na wschodzie – tam termometry wskażą 29 st. C. Chłodniej nad morzem: 17 stopni oraz miejscami na Pomorzu i obszarach podgórskich 19 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany: północno-zachodni i zachodni. W górach dość silny i porywisty – mówi synoptyk IMGW Dorota Pacocha.
Noc ciepła na wschodzie, chłodniej na zachodzie i w centrum. Temperatura na południowym wschodzie od 15 do 17 stopni Celsjusza. Zachmurzenie małe i umiarkowane – zwłaszcza na zachodzie i miejscami w centrum – podała.
Prognozujemy w nocy mgły ograniczające widzialność do 300 metrów – zaznaczyła synoptyk.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS