A A+ A++

Od 15 marca PGNiG obniża ceny za gaz dla małych i średnich przedsiębiorstw. To druga obniżka cen gazu w tym roku. Pierwsze cięcie cen wprowadzone w styczniu wyniosło 19 procent. O ile mniej za gaz zapłacą rozliczający się na podstawie cenników? Czy trzeba składać dokumenty, żeby objęła nas obniżka ceny gazu?

Obniżka cen gazu: Dla kogo mniejsze rachunki?

Obniżka cen gazu wejdzie w życie już 15 marca i będzie obowiązywała wszystkich odbiorów rozliczających się na podstawie cennika Gaz dla Biznesu. Dotyczy to małych i średnich przedsiębiorstw, m.in. piekarni, cukierni i restauracji, które w ostatnich miesiącach z powodu wysokich rachunków wpadały w duże kłopoty finansowe. To właśnie koszty gazu były wymieniane jako jeden z głównych powodów bankructwa wielu lokalnych biznesów.

Czytaj również: Ogrzewasz dom gazem? To wsparcie jest dla ciebie. Jak z niego skorzystać?

PKN Orlen, do którego należy spółka PGNiG Obrót detaliczny, poinformował, że gaz w niższej cenie dotrze do ponad 130 tysięcy użytkowników. To już druga obniżka cen w tym roku, ma to związek ze stale malejącymi cenami hurtowych kontraktów na energię, które zaczynają znajdować odzwierciedlenie w handlu detalicznym. Obniżka z połowy stycznia wyniosła 19 procent.

O ile spadną ceny gazu po obniżce PGNiG?

Pod koniec zeszłego roku cena 1 MWh wynosiła 793 zł. Styczniowa obniżka zmniejszyła tę kwotę do 650 zł/MWh, czyli o 18,04 proc. Po obniżce, która wejdzie w życie 15 marca, cena gazu wyniesie 353 zł/MWh. To 45,7 proc. obniżki w stosunku do tej z połowy stycznia i 55,5 proc. w stosunku do cen z pierwszych dni 2023.

Żeby skorzystać z obniżki cen gazu nie trzeba wypełniać ani przedstawiać żadnych dodatkowych dokumentów. Rachunki zostaną pomniejszone automatycznie w rozliczeniu, które dostaniemy od sprzedawcy gazu.

Z czego wynikają obniżki cen gazu?

Obniżki cen gazu dla odbiorców detalicznych wynikają z ogromnych spadków, które od dłuższego czasu możemy obserwować na rynku hurtowym. Dla Europy punktem odniesienia, jeżeli chodzi o ceny gazu są notowania kontraktów terminowych na holenderskiej giełdzie TTF. Jak widać na poniższym wykresie, od czasu piku pod koniec sierpnia 2022 roku na poziomie 340 euro/MWh ceny spady już 8-krotnie. Na dzień 6.03 kontrakty na gaz są warte 42,85 euro/MWh, czyli przy aktualnym kursie ok. 202 zł. 

CZYTAJ TEŻ … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMinister finansów: W tym roku zwrot podatków otrzyma nie mniej niż 15 milionów podatników
Następny artykułGmina Dydnia: Zawiadomienie o sesji 09.03.2023 r.