A A+ A++

Klub Dylematy Mamy i Taty powstał z myślą o rodzicach i ich dzieciach z Myślenic i okolic, znany jest ze swej aktywności. W ostatnim czasie zaproponował wiele ciekawych zajęć dla rodziców i ich pociech. Ostatnim niezwykle cennym i ambitnym projekt pn. „Kobieta – Matka – Zmiana”. Dlatego poprosiłam Magdalenę Ścibor współzałożycielkę Klubu by przybliżyła nam założenia tego projektu.

– Co to za projekt?
Magdalena Ścibor: – Projekt „Kobieta – Matka – Zmiana” to pomysł na edukację i integrację młodych mam z naszego rejonu. Przewidywał cykl 13 spotkań ze specjalistami celem których było poszerzenie wiedzy i
kompetencji rodzicielskich z wybranej tematyki oraz wsparcie młodych mam w trudach macierzyństwa poprzez kontakt z innymi mamami w podobnej sytuacji życiowej. W ramach projektu odbyło się 13 spotkań z specjalistami. Projekt był podzielony na fazę przygotowawczą (czerwiec-lipiec), działania właściwe (lipiec – wrzesień) oraz podsumowanie akcji (wrzesień-październik). Działania właściwe obejmowały spotkania rodziców z dziećmi zgodnie z harmonogramem, zazwyczaj raz w tygodniu w każdą środę lub sobotę miesiąca w godz. 10:00-12:00.

– Jakie zajęcia zaproponowałyście?

M. Ś.: Całą paletę różnorodnych zajęć i tak :

  • Zajęcia Babypilates, ćwiczenia dla mam z dziećmi Zajęcia poprowadziła Karolina Jasińska, specjalistka fizjoterapii uroginekologicznej oraz w zakresie diagnostyki i pracy z ciałem, instruktorka pilates. Prowadząca w praktyczny sposób pokazywała jak poprawnie wykonywać ćwiczenia głębokich partii mięśni ze szczególnym uwzględnieniem mięśni brzucha i mięśni dna miednicy, które w czasie ciąży narażone są na największe przeciążenia. Instruktorka pokazała poprawną postawę i ćwiczenia dla odciążenia kręgosłupa narażonego na ból poprzez noszenie czy karmienie dzieci. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach z mamami.

  • Warsztaty z pierwszej pomocy udzielanej dzieciom – prowadzący Marcin Górecki – pielęgniarz, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego. Uczestniczki w trakcie spotkania poznały podstawową i niezbędną wiedzę w zakresie ratowania zdrowia i życia dzieci w sytuacjach zagrożenia. Podczas spotkania symulowano scenki sytuacyjne na fantomach. Prowadzący uświadomił uczestniczącym mamom jak wielką rolę pełnią w łańcuchu przeżycia.
  • Warsztaty coachingowe ze zmiany.Zmiany w życiu – desperacja czy inspiracja?” Spotkanie, które idealnie wpisało się w idee projektu. Warsztaty poprowadziła niezwykła kobieta Małgorzata Miszczak – szkoleniowiec, coach godzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym, liderka społeczna, mama dwójki dzieci, żona, założycielka Centrum Dobrej Zmiany, praktyk zmian z 20-letnim doświadczeniem. Spotkanie miało charakter warsztatowy z elementami pracy indywidualnej. Celem spotkania było budowanie własnej wartości, nauka tworzenia przestrzeni dla siebie, szukanie sposobów radzenia sobie ze stresem oraz tworzenie pozytywnego wizerunku samej siebie. To spotkanie każdej z uczestniczek pomogło zrozumieć czym są zmiany oraz jakie są metody realizacji celów i marzeń zgodnie z dewizą: „Rób co możesz, przy pomocy tego co masz, tam gdzie jesteś”.
    Warto nadmienić, że uczestniczki otrzymały długopisy, notesy i wydrukowane materiały, które wykorzystano w trakcie warsztatów do własnych notatek i zapisywania zaleconych zadań.

  • W trosce o jak najwyższy komfort pracy w trakcie warsztatów dzieci były pod opieką animatora – wolontariusza, który zajął ich zabawą, słuchowiskami bajkowymi i pracami plastycznymi. Aby
    spotkanie miało jak najlepszy efekt zakupiono mały głośnik do odtwarzania bajek, słuchania muzyki i prowadzenia zabaw tanecznych. W trakcie wspólnej zabawy wykorzystane zostały również kolorowanki wielkopowierzchniowe.
  • Zajęcia taneczno – sportowe dla mam i dzieci. Zajęcia poprowadziła Karolina Moskal – tancerka i pedagog tańca, właścicielka Studia Tańca R, która pracuje jako instruktor tańca od 14 lat. Prywatnie również mama. Odbyły się 4 spotkania, z których każde trwało 1 godzinę. Podczas zajęć prowadząca uwzględniła zabawy ruchowe i taneczne dla dzieci w towarzystwie mam, oraz część tylko dla kobiet, z układem tanecznym oraz ćwiczeniami pozwalającymi wyrzeźbić sylwetkę. Prowadząca zachęcała uczestniczki do aktywności fizycznej i pracy nad sylwetką. W trakcie zajęć wykorzystane zostały również piankowe kształtki rehabilitacyjne, zakupione w ramach projektu, które służyły najmłodszym dzieciom do zabawy i rozwoju ruchowego.
  • Wykład dietetyczny w temacie: Zdrowe nawyki żywieniowe. Prowadząca Adrianna Kwiatkowska z Poradni Żywieniowo Dietetycznej Zdrowie i Uroda, przedstawiła rozszerzanie diety niemowląt, karmionych naturalnie i sztucznie – wprowadzenie pokarmów zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego. Prezentując metodę BLW – zwróciła uwagę na ryzyko zadławienia i zakrztuszenia. Poruszony był temat alergii i nietolerancji pokarmowych oraz zagadnienie neofobii żywieniowej. Ponadto uczestniczki wraz z prowadzącą wykonały przegląd przekąsek i napojów dla dzieci.
  • Wykład fizjoterapeuty uroginekologicznego pn.: Mięśnie dna miednicy, rozstęp mięśni brzucha. Wykład poprowadziła Karolina Jasińska z gabinetu „ZdrowaJa Fizjoterapia Kobieca”, specjalistka fizjoterapii uroginekologicznej. Uczestniczki uzyskały wiele cennych informacji na temat zdrowia kobiet, licznych problemów uroginekologicznych jakie mogą ich spotkać oraz sposobów ich leczenia/ radzenia sobie z nimi.

  • Warsztaty kosmetyczne makijażu dziennego dla uczestniczek. Ostatnie spotkanie w ramach projektu pt. Kobiece Świętowanie miało charakter edukacyjno – integracyjny, w trakcie którego przeprowadzone zostały warsztaty makijażu dla uczestniczących kobiet. Dzięki nabytym umiejętnościom kobiety będą mogły czuć się pewniej i piękniej na co dzień. Odpowiednio dobrany makijaż, wykonany przez profesjonalistki przy użyciu jakościowych i bezpiecznych produktów pozwolił kobietom poczuć się lepiej i swobodniej przed kamerą i aparatem fotograficznym. Fotograf – Pamiątkowe zdjęcia portretowe i rodzinne. To również ostatnie spotkanie w ramach projektu pt. Kobiece Świętowanie. Miało charakter edukacyjno – integracyjny, w trakcie którego wykonane zostały pamiątkowe zdjęcia uczestniczek – portretowe i rodzinne. Wykonana sesja stanowi pamiątkę dla każdej z uczestniczek, miłe wspomnienie przypominające o celach projektu, pozytywnej zmianie, której symbolem jest zmiana zewnętrzna.
    W czasie Kobiecego Świętowania uczestniczki się integrowały przy kawie, herbacie i słodkich, ale zdrowych przekąskach.
    Wszystkie z 13 spotkań odbyły się w plenerze na miejskim plac zabaw przy stadionie piłkarskim drużyny Orła Myślenice, ul. Burmistrza Marka 7 z uwagi na możliwość zachowania bezpiecznej odległości uczestniczek i dbając o komfort udziału w trudnym czasie pandemii wirusa Covid-19.

– Jaka idea Wam przyświecała by takie zajęcia w nim zawrzeć?

M. Ś. – Kiedy tworzymy wniosek konkursowy, w którym zawarty jest szczegółowy opis i harmonogram planowanych działań zawsze bierzemy pod uwagę diagnozę potrzeb grupy docelowej, czy są to młode mamy, ojcowie dzieci czy całe rodziny. Tylko taki projekt, który odpowiada na konkretne, aktualne potrzeby potencjalnych odbiorców ma sens i będzie się cieszył zainteresowaniem, a co najważniejsze będzie gwarantem zmian. A zmiana jest nieunikniona, codzienna, potrzebna. Od zmieniających się pór roku i dni tygodnia po zmiany ról społecznych, pełnionych funkcji. Od zmieniających się nastrojów po zmieniający się wygląd. Problemem bywa świadomość, uważność na zmianę i jej akceptacja z poczuciem satysfakcji. Z szacunkiem do siebie i innych szłyśmy wspólnie z innymi kobietami po zmianę myślenia właśnie.

– Ile osób skorzystało?
M. Ś. – Maksymalna liczba osób na każdym spotkaniu to 20 mam, łącznie skorzystało z działań projektowych 47 różnych mam.

Czy było coś w trakcie jego trwania co Was zaskoczyło? Jakie korzyści mają uczestniczki z udziału w projekcie?

M. Ś. – Chciałyśmy, aby zyskały wiedzę i umiejętności, możliwość kontaktu z drugim człowiekiem, wsparcie, motywację oraz szansę zdrowej, ciekawej formy spędzenia czasu wolnego. Jesteśmy pewne, że to się udało.

– Co dalej w takim razie?
Na razie jest czas podsumowań dotychczasowych działań, sprawozdania projektu Kobieta – Matka – Zmiana. Zrealizowałyśmy jeszcze projekt dedykowany ojcom i ich ojcowskiej relacji z dziećmi „TATO w obliczu zagrożenia”, ciągle trwa cykl spotkań organizowanych przez nasze
stowarzyszenie „Juul na wsi”. Każde z tych przedsięwzięć mocno angażuje każdą z nas i choć jesteśmy aż 4 (przyp. Karolina Kontek, Sylwia Papiernik, Joanna Gaździk ) i bardzo sprawnie dzielimy się zadaniami to odczuwamy tą intensywność. Mamy w głowach kolejne pomysły, ale czekamy na ustabilizowanie sytuacji epidemicznej, aby w pełni bezpiecznie móc się spotykać.

– Co Wy zyskałyśmy jako organizatorki?
Dla mnie to była wspaniała współpraca, każda dała z siebie najlepsze co ma, na 200% zaangażowania – totalnie bezinteresownie, nie licząc własnego zadowolenia oczywiście :). Jestem z nas dumna, bo koordynacja tych 13 spotkań, ogrom dokumentacji i obowiązków jakie na nas
spadło stanowiły duże wyzwanie. Zyskałyśmy niesamowite doświadczenie i mocno pogłębiłyśmy wzajemne zaufanie.

Jakie są opinie uczestniczek warsztatów:

– „Niewiele zajęć udało mi się zaliczyć, nad czym ubolewam, bo program był super, ale cieszę się, że byłam na zajęciach z Panią coach i na zajęciach ruchowych. No i że miałam okazję gdzieś wyjść z Markiem i pogadać z innymi mamami. To są najcenniejsze doświadczenia! Dziękuję” – mówi Malwina Liszka – Piwowarczyk

„Klub jest dla wspaniałym miejscem, dzięki projektowi w którym miałyśmy przyjemność uczestniczyć jeszcze bardziej wiemy jaką ogromną rolę pełni w naszym życiu. Projekt był pomyślany i wspaniałe zorganizowany od samego początku aż po finał, który będziemy wspominać oglądając nasze piękne wspólne fotografie. Warsztaty, które się na niego składały nauczyły mnie wielu rzeczy – te bardziej praktyczne jak pierwsza pomoc czy wykład z dietetykiem- dzięki którym czuje się pewniej jako mama. A także te które motywowały do samorealizacji i akceptacji siebie. Była to wspaniała inicjatywa dzięki której nie tylko pogłębiłam swoją wiedzę, ale również miałam okazję spotkać się z ciekawymi ludźmi. Dziękuję w imieniu swoim oraz moich pociech organizatorką projektu za ich zaangażowanie, wspaniałe pomysły oraz bezinteresowność. Liczę, że nie był to ostatni projekt w którym miałyśmy przyjemność brać udział” – podsumowała Sylwia Chlebda.

– Dziękuje za rozmowę.

Zapraszamy do udziału w kolejnych projektach Klubu Dylematy Mamy i Taty oraz do głosowania na film z projektu: Kobieta-Matka-Zmiana.


Jeśli jesteś zainteresowana bieżącymi informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRozpowszechniał gry. Ma 130 zarzutów, grozi mu 5 lat więzienia
Następny artykułSytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu wołomińskiego – 16 października