Rynek hipotek jest w zapaści od miesięcy, a dobra zdolność kredytowa – biorąc pod uwagę obecne ceny nieruchomości i poziom stóp proc. – może ucieszyć nielicznych. Jak poinformował UKNF, prace nad nowelizacją Rekomendacji S są w toku i zmierzają do różnicowania bufora uwzględnianego w procesie badania oceny zdolności kredytowej w zależności od stosowanej przez bank oferty kredytowej.
“Prace nad nowelizacją Rekomendacji S są w toku i nie ma jeszcze ostatecznego brzmienia zapisów. Prace zmierzają do różnicowania bufora uwzględnianego w procesie badania oceny zdolności kredytowej w zależności od stosowanej przez bank oferty kredytowej. Nadzór z wyprzedzeniem poinformuje banki o wprowadzanych zmianach i momencie ich obowiązywania” – podało biuro prasowe UKNF.
W lutym 2022 r. nadzór zalecił bankom, aby w procesie oceny zdolności kredytowej klientów przyjmowana minimalna zmiana poziomu stóp procentowych wynosiła co najmniej 500 punktów bazowych. Wcześniej bufor ten był wyznaczony na poziomie o połowę niższym.
Urząd podawał, że zalecenie to było zgodne z obowiązującą Rekomendacją S i miało na celu ograniczenie poziomu ryzyka kredytowego ponoszonego przez banki w związku z rosnącymi kosztami obsługi zadłużenia przez kredytobiorców.
Według wcześniejszych informacji w obecnych pracach brane jest pod uwagę zmniejszenie tego bufora dla umów o kredyt hipoteczny opartych o okresowo stałą stopę procentową.
Biuro Informacji Kredytowej podało w piątek, że popyt na kredyty mieszkaniowe w styczniu spadł o 56,1 proc. rdr. Liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w styczniu spadła o 52,7 proc. rdr.
W styczniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 13,26 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 28,02 tys. rok wcześniej. W porównaniu do grudnia 2022 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 7,8 proc.
seb/ ana/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS