Dzisiaj, 24 listopada (13:06)
Mój Prąd 5.0 to już kolejna edycja rządowego programu dotacji do paneli fotowoltaicznych. Obejmuje on nie tylko mikroinstalacje (PV), ale także systemy magazynowania energii i ciepła. Z dofinansowania mogą skorzystać miliony Polaków, jednak wcześniej muszą spełnić określone warunki i złożyć specjalny wniosek. Kto może skorzystać z dofinansowania i jaką kwotę można otrzymać w ramach nowej edycji programu Mój Prąd?
Mój Prąd to program, który ma na celu propagowanie idei odnawialnych źródeł energii w Polsce poprzez zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych.
Osoby, które pragną zwiększyć swoją niezależność energetyczną w dobie wysokich cen prądu w 2022 roku, mogą starać się o dofinansowanie do zakupu samych paneli fotowoltaicznych lub instalacji fotowoltaicznych wraz z dodatkowymi urządzeniami, w tym magazynami energii lub magazynami ciepła.
O dotacje do mikroinstalacji (PV) i urządzeń gromadzenia energii starać mogą się wyłącznie osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, o ile rozliczają się one w ramach net-billingu. Dotyczy to nowych prokonsumentów, a także dotychczasowych użytkowników, którzy na rzecz systemu wprowadzonego 1 kwietnia 2022 zrezygnowali z rozliczania w systemie opustów.
Kolejna edycja programu Mój Prąd ruszy już 15 grudnia – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podstawową zmianą, jaką przyniesie Mój Prąd 5.0 będą wyższe dotacje na część przedsięwzięć finansowanych w ramach programu.
W związku z sytuacją gospodarczą, w tym wysoką inflacją, a także kryzysem energetycznym w Europie, zostanie zwiększone dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd.
W przypadku zgłoszenia do dofinansowania tylko mikroinstalacji PV – kwota dofinansowania wyniesie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 6 tys. zł;
W przypadku zgłoszenia do dofinansowania mikroinstalacji PV wraz z magazynem energii dofinansowanie wyniesie:
- do mikroinstalacji do 50% kosztów kwalifikowanych – nie więcej niż 7 tys. zł;
- do magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych – nie więc … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS