A A+ A++

W styczniu szpital w Kluczborku przeprowadził z powodzeniem trzy bardzo trudne operacje wycięcia nowotworów glejowych mózgu, tzw. glejaków.

– Stało się to możliwe dzięki wybitnym umiejętnościom naszego ordynatora – dr Witolda Libionki. To otwarcie nowego rozdziału działalności naszej neurochirurgii – podkreśla Piotr Duch, prezes kluczborskiego szpitala Vital Medic.

Operacje zostały przeprowadzone nowatorską metodą „awake surgery”, stanowiącą obecnie najwyższy światowy standard usuwania guzów mózgu. Dzięki zastosowaniu tej metody operowany pacjent jest płytko znieczulany w pierwszej fazie zabiegu, by móc zostać wybudzony do stanu pełnej świadomości w jego drugiej części, w której dokonywana jest bieżąca ocena jego funkcji życiowych, odpowiednich dla operowanej okolicy mózgu.

– Tej oceny dokonuje się przy użyciu specjalistycznego sprzętu w ramach tzw. monitorowania neurofizjologicznego i neuropsychologicznego, co w przypadku przeprowadzonych zabiegów zostało przeprowadzone przez dr. Wojciecha Fortunę oraz specjalistę psychologii klinicznej – mgr Annę Włodarczyk. Tak przeprowadzane operacje są także dużym wyzwaniem dla anestezjologów, którzy muszą posiadać specjalne umiejętności – wyjaśnia prezes szpitala.

Pacjenci od razu skorzystali z OIOM-u

Po udanym przeprowadzeniu operacji pacjenci trafili na nowo otwarty oddział intensywnej terapii, gdzie przez kolejne dni monitorowano u nich stan zdrowia.

– Nasz OIOM został uruchomiony po raz pierwszy po pięciu latach od jego powstania. Bardzo się z tego cieszymy, że w końcu zasoby szpitala będą mogły być wykorzystane. Dla naszego szpitala jest to próba generalna przed pełnym uruchomieniem oddziału w ramach zabezpieczenia covidowego – tłumaczy Piotr Duch.

8-łóżkowy oddział intensywnej terapii, który kosztował blisko 8 milionów złotych, był przez długi czas nieużywany, a pacjenci nie mogli z niego skorzystać. Wszystko dlatego, że szpital nie znalazł się w tzw. sieci szpitali i nie miał kontraktu z NFZ.

Otwarcie OIOM-u to kolejny krok w zwiększeniu bezpieczeństwa opolskich pacjentów, jednak w dalszym ciągu szpital bezskutecznie zabiega o zakontraktowanie oddziału neurochirurgii.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOsiem firm chce zaprojektować nową remizę dla Powiatowej Straży Pożarnej w Kłodzku
Następny artykułFińsko-łotewski KTO 6×6 trafi do produkcji