A A+ A++

Klub radnych „Wspólnie dla Stronia” w piątek 15 stycznia br. złożył projekt uchwały w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości przedsiębiorców z gminy Stronie Śląskie, którzy z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa nie mogą prowadzić działalności gospodarczej lub prowadzą ją w bardzo ograniczonym zakresie. Klub „Wspólnie dla Stronia” liczy 6 radnych w 15-osobowej radzie gminy (Remigiusz Sławik, Krzysztof Kujawiak, Marek Balicki, Szymon Bora, Marek Chmurzyński, Tomasz Erdmański), nie ma więc większości w radzie gminy, a taka jest wymagana do podjęcia uchwały. Nie wiadomo więc, czy propozycja spotka się z aprobatą pozostałych radnych, tym bardziej, że oznacza ona mniejsze wpływy do gminnego budżetu i prawdopodobnie korektę planowanych przez gminę wydatków.

Jak dowiedziała się nasza redakcja, list otwarty do radnych w tej sprawie przygotowują także strońscy przedsiębiorcy. Proszą w nim o pomoc w tych dziedzinach, na które ma wpływ gmina, m.in. o wprowadzenie systemu zwolnień podatkowych dla branży turystycznej i korekty do systemu opłat za śmieci według zasady opłaty za faktyczne zużycie w poszczególnych nieruchomościach, a nie od powierzchni. Jak wskazują przedsiębiorcy, obecnie obie daniny wobec gminy muszą płacić niezależnie od tego, czy prowadzą swoją działalność, czy nie, i przypominają, że z powodu epidemii koronawirusa rząd dwukrotnie już zamknął niektóre działalności (od 14.03.2020r. do 4.05.2020r. i od 9.11.2020r. do 31.01.2021r.), a to oznacza, że przez 5 miesięcy przedsiębiorcy i ich pracownicy pozbawieni byli – nie ze swojej winy – źródła dochodu.

Przypomnijmy, że tego typu rozwiązanie przewiduje rządowy pakiet pomocowy dla gmin z terenów górskich, ogłoszony przez wicepremiera Jarosława Gowina 11 stycznia br. Przygotowane zostały dwa instrumenty wsparcia dla gmin turystycznych: dopłatę 80% z tytułu utraconych w pierwszym kwartale 2021 r. dochodów z podatku od nieruchomości od firm z branży turystycznej (chodzi właśnie m.in. o zwolnienia z podatków od gruntów czy budynków firmom prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie turystyki tj. hotele, pensjonaty, wyciągi narciarskie itp.). Drugim instrumentem ma być dofinansowanie do inwestycji gminnych w infrastrukturę turystyczną (w wysokości 40% średniorocznych wydatków inwestycyjnych w latach 2016-2020).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł5G od T-Mobile w Trójmieście. Rusza 40 stacji bazowych
Następny artykułStraż Miejska pomaga odpalić samochód