Letnie miesiące są ostatnio bardzo upalne. Nic dziwnego, że wentylatory i klimatyzatory cieszą się dużym powodzeniem. O zakup takich urządzeń do swoich placówek wystąpiły ostatnio do władz miasta Otwocka dyrekcje SP nr 12 i SP nr 4. – Urządzenia są drogie, a koszt ich utrzymania jest duży. Sprawa wymaga zatem głębszej analizy
SYLWIA WYSOCKA
Każdy, kto w upalne dni przebywa długimi godzinami w nieklimatyzowanych i nasłonecznionych pomieszczeniach, dobrze wie, jak trudno pracuje się w takich warunkach. Przebywanie w „saunie” nie sprzyja ani koncentracji, ani wytężonej pracy. Z takimi problemami muszą zmagać się również nauczyciele i uczniowie placówek oświatowych. Dlatego dyrekcje SP nr 4 i SP nr 12 wystąpiły do władz miasta z wnioskiem o zakup klimatyzatorów do najbardziej narażonych na negatywny wpływ temperatur pomieszczeń. – Zwróciłam się z wnioskiem do prezydenta i Rady Miasta Otwocka o zakup i montaż 12 klimatyzatorów – mówi Beata Szydłowska, dyrektor „Dwunastki”. – Już od maja w salach lekcyjnych jest gorąco. Temperatura sięga ponad 30 stopni Celsjusza, nauczyciele się skarżą, że trudno im się pracuje, a dzieci nie mogą skoncentrować się na nauce. Sale w SP nr 12 są bardzo duże, podobnie jak okna, powietrze nagrzewa się dodatkowo przez dach. Nie jesteśmy w stanie wentylować i schładzać tych pomieszczeń. Wszyscy wychodzą ze szkoły właściwie mokrzy ze względu na to, że panuje tam tak wysoka temperatura – tłumaczy dyrektor „Dwunastki”. I dodaje: – Mamy porównanie, ponieważ w części przedszkolnej jest klimatyzacja i tam lepiej się pracuje, a dzieci zupełnie inaczej funkcjonują. Natomiast na piętrze, w bloku nauczania początkowego i w pracowniach przedmiotowych klimatyzacji nie ma i nie sposób prowadzić tam lekcji. Obliczyłam, że potrzebujemy 12 klimatyzatorów, właśnie na piętrze i w pomieszczeniach administracyjnych, w których pracownicy pracują przez całe wakacje, a temperatura jest tam bardzo wysoka.
Jak podkreśla dyrekcja, szkoła stara się kupować i montować urządzenia klimatyzacyjne z własnych środków, ale mając ograniczony budżet, jest w stanie wyposażyć w tego typu instalację tylko jedną salę rocznie. – Mamy klimatyzację w przedszkolu, w zerówce i w świetlicy, natomiast sal lekcyjnych jest dużo, stąd wniosek do władz miasta – tłumaczy Beata Szydłowska.
Jarosław Margielski uważa, że do problemu wysokich temperatur panujących w szkołach trzeba podejść bardziej kompleksowo. Najlepiej, aby to było rozwiązanie dla wszystkich miejskich placówek. Prezydent Otwocka mówił o tym podczas posiedzenia komisji oświaty, kultury i sportu Rady Miasta Otwocka, która odbyła się w środę, 28 lipca.
– Z podobnymi problemami będziemy mieć do czynienia nie tylko w przypadku tych dwóch szkół. Uważam, że powinniśmy znaleźć rozwiązanie systemowe, które jednocześnie pozwoli nam udźwignąć finansowo takie działanie. Dlatego proponuję, żebyśmy wyszli w kolejnym roku z propozycją, aby szkoły gromadziły środki na zakup klimatyzatorów chociażby przez Radę Rodziców. Rozważylibyśmy wtedy zawarcie umowy między miastem i placówkami, w której moglibyśmy zawrzeć zapis, że jeśli w klasie jest duże nasłonecznienie i rodzice widzą potrzebę montażu klimatyzatorów, to szkoły zabezpieczają połowę kwoty na zakup takich urządzeń i zwracają się do władz miasta z wnioskiem o to, by znalazły w budżecie środki potrzebne do pokrycia reszty kosztów. W sytuacji, gdy połowę kosztów musiałaby zabezpieczyć placówka, inwestycje te rozłożyłyby się racjonalnie w czasie. Proponowałbym zatem radzie miasta zabezpieczenie puli środków na ten cel w budżecie na rok 2022, tym bardziej że te najtrudniejsze miesiące, czyli maj i czerwiec, już za nami – podkreślił prezydent.
Jarosław Margielski przyznał również, że jest rozwiązanie, które można wdrożyć wcześniej. – Na spotkaniu z dyrektorami szkół zasugeruję, żeby rozważyć możliwość zainstalowania folii UV w oknach, które w dużym stopniu redukują przenikanie promieni do pomieszczeń, a tym samym obniżają temperaturę. Folie mają różnego rodzaju filtry i mogą pochłaniać od 30 do 90 proc. promieniowania. Testowałem to rozwiązanie i mogę potwierdzić, że jest różnica w pomieszczeniach, w których folie są zastosowane. Nie ograniczają one światła, tylko promieniowanie długofalowe, które podwyższa temperaturę. Dla szkół to jednorazowy koszt – podkreślał prezydent.
W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na wzrost opłat eksploatacyjnych w placówkach związany z ewentualnym zamontowaniem klimatyzatorów. – W tej kwestii jest wiele rzeczy do sprawdzenia, przede wszystkim koszty, a także to, w jakim stopniu folie wpłyną na poprawę sytuacji i jak będą funkcjonować placówki po termomodernizacji – zaznaczyła przewodnicząca Rady Miasta Otwocka Monika Kwiek. – Doświadczenie ze szkoły, w której pracuję, pokazuje, że po montażu klimatyzatorów koszty związane z eksploatacją i przeglądami nie są prostą sprawą.
– Oczywiście przed podjęciem decyzji przeanalizujemy, jakie będą roczne koszty użytkowania urządzeń – mówi prezydent Jarosław Margielski. Sprawa wróci zatem na forum rady miasta jesienią, kiedy będzie opracowywany budżet na rok 2022.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS