A A+ A++

Kleszcze stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka i zwierzęcia, powinniśmy się przed nimi chronić. Niestety uodparniają się na stosowane środki i te, które działały jeszcze kilka lat temu, obecnie działają słabiej lub trzeba stosować je w większych dawkach. Dlatego lekarze weterynarii dysponują całą gamą nowszych środków. Walka wciąż trwa. Nie należy wpadać w panikę, ale powinniśmy zachować czujność.

Zaczął się okres aktywności kleszczy. Jak możemy chronić naszych milusińskich przed ukąszeniem?

W naszym klimacie z roku na rok obserwujemy coraz większą ilość kleszczy. Nie zmieniła tego nawet mroźna zima. Mieliśmy nadzieję, że po silnych mrozach populacja kleszczy zmniejszy się. Niestety tak się nie stało. W związku z tym śmiało można stwierdzić, że kleszcze są aktywne przez cały rok. Szczyt ich aktywności obserwujemy od wiosny do późnej jesieni i właśnie zaczął się początek tego najgorszego okresu. Oczywiście jest wiele metod zapobiegania ukąszeniom przez kleszcze. Na rynku istnieje wiele środków, które mogą zapobiec infestacji kleszczy, lecz nie ma preparatów stuprocentowo skutecznych. Wybór  środka zależy od wieku, gatunku, rodzaju okrywy włosowej oraz trybu życia naszego podopiecznego. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, że koty są narażone na zatrucie preparatami, które u psów są bezpieczne. Kot to nie mały pies. Niebezpieczne są preparaty zawierające permetryny. Substancja ta może doprowadzić do zatrucia, a nawet śmierci kota w męczarniach. Na rynku znajduje się ogromna ilość insektobójczych substancji. Ostatnio pojawiły się też podróbki znanych i skutecznych preparatów. Zawsze zalecamy, aby przy wyborze odpowiedniego środka poprosić o opinię swojego lekarza weterynarii. Ogólnie najczęściej stosowane są obroże, tabletki oraz środki w postaci kropli do aplikowania na skórę. Wybór nie jest prosty, bowiem o skuteczności danego środka mogą decydować różnice osobnicze. Na przykład ten sam środek zastosowany u jednego pieska, u drugiego może być nieskuteczny. Czasami trzeba stosować dwa różne środki.

Jakie zagrożenia dla zwierząt niesie ukąszenie kleszcza?

Kleszcze stanowią zagrożenie dla zdrowia zwierząt, ponieważ bywają wektorami wielu chorób. Wszystkim znana jest borelioza, ale ostatnio diagnozujemy przypadki anaplazmozy, a nawet babesziozy. Zdarzają się też przypadki zapalenia mózgu. Jeżeli po infestacji kleszcza występują objawy w postaci kulawizny, posmutnienia, podwyższenia temperatury, utraty apetytu, apatii, odczynu miejscowego, zmiany koloru błon śluzowych lub koloru moczu, powinniśmy jak najszybciej udać się do swojego lekarza weterynarii. Należy tu podkreślić, że tylko część kleszczy przenosi choroby i nie każde ukąszenie musi je wywołać. Zawsze jednak trzeba zachować czujność i obserwować miejsce wkłucia kleszcza. Jeżeli zauważymy rumień i obrzęk, powinniśmy w miarę szybko skonsultować to z lekarzem weterynarii.

Jeśli nasz pupil wróci ze spaceru z kleszczem, jak należy postąpić?

Po każdym spacerze dobrze jest dokładnie obejrzeć psa, można go wyczesać, zastosować wałek do ubrań, do którego przykleją się kleszcze jeszcze nieprzyczepione do psa.

Na co zwracać szczególną uwagę przy wyciąganiu kleszcza?

Wyciąganie kleszcza wymaga doświadczenia i wprawy. Obecnie na rynku pojawiło się dużo różnych „urządzeń” do ich usuwania. Jeżeli nie mamy doświadczenia, najlepiej udać się do lekarza weterynarii. Nieumiejętne wyciąganie kleszcza, często prowadzi do urwania głowy lub aparatu gębowego pasożyta. Pozostawienie aparatu gębowego może skończyć się infekcją. Zawsze zalecamy, aby podczas wyciągania kleszcza zakładać jednorazowe rękawiczki, tym samym unikniemy kontaktu z kleszczem i ewentualnymi patogenami, które mogą być niebezpieczne dla ludzi.

Inf.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak działały zakłady podstawowej opieki zdrowotnej w 2021 roku? Znamy oficjalne dane
Następny artykułZawody balonowe – odwołane