Krypty pod kościołem reformatów, w których spoczywają zmumifikowane ciała zakonników i osób świeckich, muszą przejść gruntowy remont. To jedyny sposób, by ocalić podziemną nekropolię.
Zakończyło się opracowywanie projektu zabezpieczenia krypt w kościele św. Kazimierza Królewicza przy ul. Reformackiej. Dzięki dofinansowaniu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa reformaci będą mogli przeprowadzić remont podziemnej nekropolii. Najpierw jednak muszą uzyskać pozwolenie konserwatorskie.
Zmumifikowane ciała w podziemiach
XVII-wieczne krypty pod kościołem reformatów to jedna z najosobliwszych nekropolii Krakowa. W latach 1672-1870 spoczęło tu około tysiąca osób, zarówno zakonników, jak i świeckich dobrodziejów klasztoru. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi panującemu w podziemiach ciała uległy samoistnej mumifikacji. Do dziś zachowało się ok. 60 trumien ze zmumifikowanymi zwłokami.
Niestety na przełomie XX i XXI wieku z klasztoru reformatów zaczęły dobiegać alarmujące sygnały o postępującej degradacji krypt i zagrożeniu dla spoczywających tam ciał zmarłych.
– Przyczyną było radykalne podniesienie się poziomu wilgotności podziemnych pomieszczeń od strony ulicy Reformackiej, wynikające z – jak przypuszczano – nieszczelności systemu kanalizacji klasztoru lub kanalizacji miejskiej – czytamy na profilu SKOZK.
Krypty do remontu
Aby zachować specyficzny mikroklimat i zatrzymać proces degradacji nekropolii konieczne jest przeprowadzanie gruntownego remontu.
– Przede wszystkim przewiduje się wykonanie izolacji w rejonie kruchty, która odetnie podziemne pomieszczenia od dalszego napływu wilgoci. Istotne jest również udrożnienie dróg cyrkulacji powietrza w celu zapewnienia właściwych warunków mikroklimatycznych – wyjaśnia SKOZK.
Dawniej mieszkańcy miasta oraz turyści mogli zajrzeć do krypt reformatów. Obecnie ze względu na zawilgocenie podziemi i zagrożenie bakteriologiczne nie ma możności ich zwiedzania. Jak zapowiada SKOZK, również po remoncie reformackie katakumby nie zostaną udostępnione zwiedzającym.
W najbliższych dniach dokumentacja projektu remontu podziemi kościoła reformatów trafi do urzędu konserwatorskiego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS