A A+ A++

Andrzej Duda złożył podpis. To już pewne, że będziemy obchodzić nowe święto państwowe 27 grudnia – święto Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Czytaj też:

W październiku ustawa przeszła przez Sejm a następnie pod koniec tego samego miesiąca zaakceptowano ją w Senacie. We Wtorek Andrzej Duda, w Poznaniu podpisał ustawę ustanawiając nowe święto państwowe. Wcześniej złożył kwiaty na grobie gen. Stanisława Taczaka, pierwszego naczelnego dowódcy Powstania Wielkopolskiego, na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha.

Będziemy obchodzić nowe święto państwowe

Ta ustawa powstała z inicjatywy ustawodawczej prezydenta.

„W hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej” – napisano w preambule ustawy. Dalej ustanowiono 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i świętem państwowym.

Powstanie Wielkopolskie było powstaniem zwycięskim, rozpoczęło się właśni 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Ostatecznie Poznań wyzwolono 6 stycznia 1919 r. po przejęciu lotniska. To był początek, bowiem do połowy stycznia za ciosem poszli pozostali mieszkańcy miast Wielkopolski i wyzwolono znaczą część województwa. Wygraną potwierdzono dzięki rozejmowi w Trewirze, który podpisały Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 r.

Zwycięstwo przypieczętowano ostatecznie traktatem wersalskim, podpisanym 28 czerwca 1919 r. Po tym niemal cała Wielkopolska ponownie należała do Polski.

Andrzej Duda złożył podpis. To już pewne, że będziemy obchodzić nowe święto państwowe 27 grudnia – święto Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Polecamy

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBieda aż piszczy. Tysiące kilometrów autobusem i gigantyczna sensacja
Następny artykułPolska w żałobie. Kolejny cios! Nie żyje wybitny Polak