A A+ A++

Polacy pracują nad mobilnym systemem identyfikacji patogenów. Ich nowatorskie urządzenie ma wejść do komercyjnej sprzedaży w przyszłym roku, ale udostępnione może być już za kilka tygodni.

Wrocławska spółka, którą kieruje Miron Tokarski, chce wprowadzić swoje rozwiązanie – Genomtec ID – do laboratoriów i gabinetów lekarskich. Chodzi o mobilny zestaw do diagnostyki, który już dziś byłby niezwykle przydatny. Za jego pomocą można będzie bowiem wykrywać m.in. koronawirusy. Ale możliwości ma mieć znacznie większe. Idea jest taka, by automat w ciągu 15–20 minut rozpoznawał najróżniejsze patogeny, nie tylko wirusy, ale także bakterie i grzyby. Ma być tani i szybki.

Kieszonkowe laboratorium

Genomtec ID to urządzenie wielkości smartfona. Tokarski – absolwent Wydziału Farmaceutycznego i doktorant z dziedziny biologii molekularnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a także autor czterech patentów w zakresie przełomowych rozwiązań diagnostycznych – przekonuje, że po wprowadzeniu na rynek polskie urządzenie będzie najszybszą i najbardziej precyzyjną metodą testowania. Także w przypadku chorób zakaźnych, jak koronawirus. Działanie urządzenia oparte jest na tzw. amplifikacji i detekcji specyficznych fragmentów DNA i RNA.

Wrocławskie laboratorium startupu pracuje na pełnych obrotach. Komercyjne wdrożenie zaplanowano w 2021 r. Ale spółka nie chce zwlekać i zamierza jak najszybciej pomóc w walce z pandemią. Dlatego startup już rusza na wojnę z wirusem. – Nawet za pięć–siedem tygodni zaoferujemy certyfikowany zestaw diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2 na terenie Unii Europejskiej – przekonuje Miron Tokarski.

mat. pras.

Genomtec wykorzystuje autorską technologię SNAAT. Dzięki niej diagnostyka prowadzona jest w stałej temperaturze, co oznacza, że nie ma potrzeby podgrzewania i schładzania testu. To zaś może skrócić badanie nawet do 15 minut przy zachowaniu niemal 100-proc. precyzji. – To standard niedostępny obecnie na świecie – zaznacza prezes spółki.

Kieszonkowy sprzęt Genomtec ID łączy mobilność z łatwością wykonania badania. Intuicyjny i prosty test jest w stanie wykonać każdy, bez wcześniejszego przeszkolenia.

Ograniczyli straty w uprawach

Genomtec powstał w 2016 r. Biotechnologiczna firma skupia genetyków, konstruktorów i biologów. Ma już na koncie kilka sukcesów. Startup wdrożył np. Genomtec Fresh – pierwsze mobilne urządzenie diagnostyczne do detekcji grzybów, nicieni i bakterii przy uprawach owoców i warzyw. Jak tłumaczy Tokarski, analizator składu mikrobiologicznego gleby, roślin oraz wody nie tylko znacznie ogranicza straty w uprawach, ale pozwala również na zdecydowanie bardziej racjonalne stosowanie środków ochrony roślin.

Genomtec jest poza tym zwycięzcą konkursu CVC Young Innovator Awards. To międzynarodowy konkurs dla startupów realizowany przez MIT Enterprise Forum Poland w partnerstwie z CVC Capital Partners (w tym roku po raz piąty program zostanie rozszerzony o międzynarodowy konkurs CVC YIA, a na zwycięzcę czekać będzie nagroda w wysokości 100 tys. zł, która zostanie przyznana za innowacyjne przedsięwzięcie zaprezentowane przez przedsiębi … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUczennice Plastyka laureatkami międzynarodowego konkursu plastycznego
Następny artykułPowiat Wadowice: Tarcza antykryzysowa – realne finansowe wsparcie przedsiębiorców