A A+ A++

Trwa cykl wydarzeń związanych z tradycjami jesiennych wielkich świąt żydowskich, które organizuje Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w budynku dawnej synagogi przy ul. Warszawskiej. 4 i 9 października odbędą się spotkania poświęcone temu tematowi.

4 października we wtorek organizatorzy zapraszają na ogromnie ważne dla judaizmu święto Jom Kipur – Dzień Pojednania, mający charakter wybitnie pokutny. W judaizmie jest to czas, w którym Bóg podejmuje decyzję dotyczącą dalszych ludzkich losów. Po zapoznaniu z tradycją święta odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Kronika Powstania w Getcie Warszawskim według Marka Edelmana” w reżyserii Jolanty Dylewskiej. Pokaz filmu poprzedzi wspomnienie Bogdana Białka o Marku Edelmanie. Początek spotkania o godz. 18.

Z kolei 9 października Stowarzyszenie zaprasza na Sukkot – trwającą siedem dni uroczystość, której nazwę można przetłumaczyć jako Święto Szałasów lub Święto Namiotów. Obchodzi się je na pamiątkę wyjścia narodu Izraela z Egiptu. Wieczór w synagodze uświetni muzyczna opowieść Konstantego Wileńskiego, znakomitego pianisty i kompozytora, który przywoła klimat rodzinnego domu w Kijowie.

Natomiast, jak informuje Andrzej Białek ze Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, obchody cyklu świąt jesiennych nie mogły zacząć się inaczej jak od nowego roku żydowskiego, co świętowano 25 września. Wówczas wg kalendarza żydowskiego rozpoczął się 5775 rok. – W budynku dawnej synagogi zabrzmiał szofar, można było spożyć jabłko i chałkę zanurzoną w miodzie symbolizujące słodycz Nowego Roku – mówi Andrzej Białek. Opis święta przedstawił Piotr Świerczyński, a specjalne przesłanie dla uczestników uroczystości przekaże Małgorzata Kordowicz.

Zaprezentowana została makieta oryginalnego wyglądu synagogi stworzona przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, a historię budynku przedstawił Leszek Dziedzic z Muzeum Historii Kielc. Można ją było także poznać podczas zwiedzania obiektu z przewodnikiem 28 września.

Projekt organizowany jest przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w ramach Roku Żydowskiego Dziedzictwa Kielc. Ma służyć przypomnieniu dziedzictwa żydowskiego w dziejach miasta i wkładu społeczności żydowskiej w jego rozwój.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFox News reporter slammed for taking Pentagon’s word in claiming Biden did not sabotage Russian pipelines
Następny artykułGdańsk: pięć lat „Galilei” – czasopisma biblijnego