A A+ A++

Wystawa „Splendor Cathedralis” – końcowy element wielowątkowego projektu pt. „Miasto w blasku Kolegiaty”, upamiętniającego 950-lecie miasta oraz 850-lecie katedry kieleckiej, jest dzisiaj prezentowana dwutorowo – w bazylice oraz w Muzeum Historii Kielc.

Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Historii Kielc, parafia katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach oraz Muzeum Diecezjalne w Kielcach.

Wystawa jest prezentowana równocześnie w dwóch miejscach: w Muzeum Historii Kielc przy ul. Świętego Leonarda 4 oraz w skarbcu Bazyliki Katedralnej (Plac Najświętszej Maryi Panny 3).

W skarbcu katedralnym – na stałej, dostępnej na co dzień ekspozycji, będącej też częścią wystawy „Splendor Cathedralis”, zobaczyć można wybór najstarszych i najcenniejszych naczyń, tkanin liturgicznych i rękopisów. Jednak to tylko niewielka część historycznych zasobów katedralnego skarbca. Większość z nich jest dostępna szerszej publiczności rzadko lub wcale.

Na ekspozycję w Muzeum Historii Kielc składa się natomiast bogaty wybór tkanin liturgicznych: kap, ornatów, dalmatyk, stuł, manipularzy, burs, a także rzadko dzisiaj oglądane gremiale czy nakrycia na faldistorium. Najstarsza tkanina pochodzi z 1480 roku.

Wystawa uzupełniona unikatowymi fragmentami romańskiej kamieniarki sprzed 800 lat, relikwiarzami, portretami biskupów i tekstami o związkach katedry i miasta będzie okazją nie tylko do poznania zazwyczaj niedostępnych skarbów Kieleckiej Katedry, ale równocześnie da możliwość dostrzeżenia odwiecznych związków pomiędzy Wzgórzem Katedralnym a Kielcami.

Uzupełnieniem ekspozycji jest możliwość skorzystania z oprowadzania kuratorskiego przez Krzysztofa Myślińskiego, w Muzeum Historii Kielc, dzisiaj o godz. 18.00.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Włocławek: Powalone przez wichurę drzewo przyczyną wypadku drogowego
Następny artykułPłock: foto kronika o wizycie św. Jana Pawła II w Zakładzie Karnym