A A+ A++

Wypłatę tak zwanego „babciowego” Koalicja Obywatelska obiecała w swojej kampanii wyborczej. To pomoc dla młodych matek, które chcą wrócić do pracy po porodzie i urlopie macierzyńskim. Comiesięczne świadczenie miałoby być wypłacane pod pewnymi warunkami i być przeznaczane na żłobek, nianię, czy też właśnie jako wynagrodzenie dla babci dziecka, która zajmie się maluchem, gdy rodzice będą pracować zawodowo. Komu będzie przysługiwać babciowe i na jakich zasadach będzie przyznawane? Od kiedy można spodziewać się wypłat i w jakiej wysokości? Wyjaśniamy.

Czym jest babciowe? 

“Babciowe” to nowy pomysł wsparcia dla matek, które pragną być aktywne zawodowo. Nazwa może być nieco myląca, ponieważ pieniądze są oferowane rodzicom małych dzieci, a nie babciom. Mogą jednak do nich trafić, jeśli włączą się w opiekę nad wnukami. Pomysł jest swego rodzaju ukłonem w stronę seniorów, którzy opiekują się wnukami, gdy ich rodzice są w pracy. Chodzi o to, by matka małego dziecka po porodzie i urlopie macierzyńskim mogła spokojnie wrócić do pracy, a wsparcie pieniężne przeznaczyć czy to na opłacenie żłobka, niani, czy też właśnie na okazanie wdzięczności pomocnym dziadkom.

Czytaj także: Duże zmiany w emeryturach. Zacznie się od nowego roku

Babciowe 2024 – na jakich zasadach?

Komu przysługiwać będzie babciowe? Dokładne zasady ma uregulować nowa ustawa. Wiadomo jednak, że wsparcie mają otrzymywać rodzice najmłodszych dzieci (do ukończenia 36 miesiąca życia, czyli 3 lat). Środki mają pomóc młodym matkom, które chcą wrócić do aktywności zawodowej lub rozpocząć swoją pierwszą pracę.

Istnieje jeszcze kolejny warunek — odpowiedni stosunek pracy i … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZąbki – wyprzedaż garażowa w Pasażu Orla
Następny artykułKuchnia w SP2 została doposażona w nowy sprzęt