A A+ A++

Hortensje to wspaniałe krzewy ogrodowe, które charakteryzują się obfitym kwitnieniem. W zależności od gatunku rozkwitają na przełomie lipca i sierpnia. Uprawa hortensji nie jest trudna, jednak wymaga odpowiedniej wiedzy, której przyswojenie wcale nie jest trudne.

Rodzaje hortensji — na co zwrócić uwagę podczas zakupu krzewów?

Choć gatunków hortensji jest bardzo dużo, to warto wiedzieć, że te ozdobne krzewy dzielimy na trzy odrębne rodzaje:

  • hortensje bukietowe,
  • hortensje ogrodowe,
  • hortensje pnące.

Każda z nich charakteryzuje się indywidualnymi potrzebami, a także unikalnym wyglądem. Najczęściej w ogrodach pojawiają się hortensje bukietowe i ogrodowe, które bardzo często łączone są z trawami ozdobnymi, a także innymi krzewami. Przed zakupem krzewów warto jednak zwrócić uwagę na ich wymagania, ponieważ będą one zupełnie inne. Hortensje bukietowe charakteryzują się wysoką odpornością na mróz i są polecane ogrodnikom, którzy potrzebują wytrzymałych roślin niewymagających okrywania na zimę. Natomiast hortensje ogrodowe są delikatniejsze, a ze względu na to, że kwiatostany pojawiają się na zeszłorocznych pędach, wymagają zabezpieczenia przed wiatrem i mrozem.

Przycinanie hortensji — jak zrobić to dobrze?

Kwitnące hortensje to prawdziwa gratka dla miłośników unikalnych kwiatów. Niestety wszystko, co dobre kiedyś się kończy. Tak też jest w przypadku kwitnienia tych oryginalnych krzewów. Początkujący ogrodnicy mogą zadawać sobie pytanie, kiedy najlepiej przyciąć hortensje. Zaskakujące jest to, że odpowiedź nie jest jednoznaczna, a termin przycięcia związany jest z rodzajem hortensji.

Przycinanie hortensji ogrodowej

Hortensje ogrodowe to krzewy, które kwitną na ubiegłorocznych pędach. Oznacza to, że nowe łodygi, które w danym roku nie posiadały kwiatostanu, w kolejnym roku mają szansę na kwitnienie. Dlatego w przypadku tych krzewów, przycina się wyłącznie łodygi z przekwitłymi kwiatostanami, a reszta krzewu powinna pozostać nieprzycięta. Po zimie może się okazać, że niewystarczająco zabezpieczona roślina wykazuje objawy przemarznięcia. W takim wypadku wystarczy skrócić obumarłe pędy do pierwszych zielonych pąków.

Przycinanie hortensji bukietowej

Hortensja bukietowa w przeciwieństwie do ogrodowej kwitnie na tegorocznych pędach, dlatego w jej przypadku cięcie powinno być radykalne. Aby uzyskać duże kwiatostany, należy przyciąć gałęzie powyżej drugiego oczka. Termin przycięcia powinien być uzależniony od stanowiska. Jeśli hortensja rośnie w miejscu osłoniętym, z niską ekspozycją na wiatr i mróz, to można ją przyciąć już wczesną jesienią. Jeśli jednak krzew rośnie w trudniejszych warunkach, gdzie może być narażony na częste wahania temperatur, mróz i wiatr, to cięcie najlepiej wykonać wczesną jesienią. Najlepszym terminem będzie końcówka kwietnia.

Hortensja — królowa każdego ogrodu

Miłośnicy ogrodów prześcigają się w zdobywaniu różnorodnych odmian hortensji. Nic w tym dziwnego, ponieważ ta wdzięczna roślina wnosi fantazyjne kolory w alejki ogrodowe. Biel, róż, a nawet intensywnie czerwony kolor to tylko niektóre możliwości. Wiele osób decyduje się na sadzenie odmian o niebieskich kwiatostanach, które są prawdziwym rarytasem i perełką wśród kolekcjonerów. Oczywiście, aby uzyskać intensywnie niebieski kolor, potrzebne są odpowiednie zabiegi, które dokładniej opisane są na stronie: https://poradnikogrodniczy.pl/hortensje.php. Jeśli potrzebujesz innych informacji o tym, w jaki sposób uprawiać i dbać o krzewy, to koniecznie skorzystaj z wiedzy zawartej na tej stronie.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Шахтер” U-19 потерпел фиаско от ровесников из “Барселоны” в Юношеской лиге УЕФА
Następny artykułZwiązek mordercy dwóch kibiców ze Szwecji z batalionem Azow