A A+ A++

Standardowa umowa komunikacyjnego ubezpieczenia OC zawierana jest na 12 miesięcy. Co musisz zrobić, kiedy zbliża się koniec umowy? Czy ochrona ubezpieczeniowa wygaśnie? Czy powinieneś zacząć szukać nowej oferty ubezpieczenia i zawrzeć umowę, zanim obecna się skończy? Co oznacza automatyczne przedłużenie ochrony ubezpieczeniowej?

Automatyczne przedłużenie OC

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Chroni ono przed odpowiedzialnością finansową za szkody spowodowane ubezpieczonym pojazdem w ruchu drogowym. Jak wspomnieliśmy, standardowa polisa OC zapewnia ochronę ubezpieczeniową przez 12 miesięcy. Przed upływem roku otrzymasz informację przypominającą o tym terminie. Jeśli chcesz dalej korzystać z tego samego towarzystwa ubezpieczeniowego, to wówczas nie musisz robić nic, poza uregulowaniem składki, ponieważ ochrona ubezpieczeniowa przedłuży się automatycznie. Jeśli jednak nie interesuje cię dalsza współpraca z danym zakładem ubezpieczeń, to musisz złożyć wypowiedzenie, najpóźniej na dzień przed zakończeniem umowy. Takie wypowiedzenie musi mieć formę pisemną. Możesz:

  • Wysłać je pocztą tradycyjną (liczy się dzień nadania listu w placówce pocztowej operatora publicznego).
  • Wysłać je pocztą e-mail.
  • Złożyć w placówce zakładu ubezpieczeń lub u agenta.

Jeśli wypowiesz umowę, to jednocześnie musisz pamiętać o zawarciu nowej umowy ubezpieczenia z innym towarzystwem ubezpieczeniowym, aby nie dopuścić do przerwy w OC, która wiązałaby się z karą ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W przypadku, gdy nie wypowiesz umowy, to zadziała zasada automatyzmu, czyli ochrona zostanie przedłużona na kolejny rok, ale istnieją przypadki, w których do automatycznego przedłużenia nie dojdzie. Takie sytuacje to:

  • Polisa otrzymana od poprzedniego posiadacza pojazdu – jeśli kupiłeś samochód, to sprzedający musi obowiązkowo przekazać ci polisę OC, z której możesz korzystać do końca trwania umowy lub wypowiedzieć ją w dowolnym dniu przed jej zakończeniem. W przypadku takiego ubezpieczenia nie obowiązuje zasada automatycznego przedłużenia. Ochrona wygaśnie wraz z zakończeniem umowy, więc posiadacz pojazdu musi pamiętać o tym, żeby wcześniej kupić nowe ubezpieczenie, aby nie dopuścić do przerwy w OC.
  • Nieuregulowanie całej składki na OC – jeśli nie opłacisz pełnej składki za 12 miesięcy ochrony ubezpieczeniowej, to w dalszym ciągu będzie ona obowiązywać, ale wygaśnie wraz z zakończeniem umowy. Co więcej, w takim przypadku nie unikniesz konieczności uregulowania opłat – jeśli mimo kolejnych wezwań nie dokonasz płatności, to może się to zakończyć postępowaniem sądowym i komorniczym.
  • Ubezpieczenie krótkoterminowe – w pewnych przypadkach OC może obowiązywać przez krótszy okres niż 12 miesięcy. Dotyczy to np. firm, które prowadzą działalność komisową, tj. zajmują się kupnem i sprzedażą samochodów. W tym przypadku OC obowiązuje przez 30 dni. OC na krótszy okres może również być wykupione dla pojazdów zabytkowych, wolnobieżnych czy zarejestrowanych czasowo, a cechą takiego ubezpieczenia jest brak zasady automatycznego przedłużenia. Jeśli kupiłeś samochód w komisie, to prawdopodobnie będzie on ubezpieczony krótkoterminowo i wkrótce ochrona wygaśnie.

Brak świadomości tego, kiedy … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZOMM pomoże ci się pozbyć choinki po świętach
Następny artykułZgon przy św. Jana. Znaleziono zwłoki 68-letniego mężczyzny