A A+ A++

Korzystamy z sieci internetowej codziennie, dlatego warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat ochrony przed zagrożeniami. W świecie online niestety wciąż jest wiele niebezpieczeństw, które zagrażają nie tylko dzieciom, ale również dorosłym użytkownikom.

Jak chronić siebie i swoich najbliższych przed cyberatakami oraz jak rozpoznać kiedy strona, z której korzystamy, jest pewna i bezpieczna?

Kiedy wiadomo, że strona jest bezpieczna?

Nawet bez zaawansowanej wiedzy i specjalistycznych programów można szybko sprawdzić, czy strona, którą odwiedzamy, jest bezpieczna. Świadczy o tym protokół HTTPS. Chyba każdy użytkownik Internetu wie, że adres stron internetowych często ma właśnie taki początek. Nie wszyscy jednak zwracają uwagę na tak drobne różnice jak obecność lub brak jednej literki w tym oznaczeniu. To, czy skrót zawiera S na końcu, czy też nie, decyduje właśnie o bezpieczeństwie witryny. Strony, które mają protokół HTTPS, zapewniają swoim użytkownikom większą ochronę przed przejęciem i kradzieżą wrażliwych danych. Odpowiada za to protokół SSL lub TLS. Każdy adres witryny ma przedrostek HTTP, ale to właśnie to S na końcu jest kluczowe.

Podczas wysyłania swoich danych, na przykład przy zakładaniu konta na platformie, informacje te mogą zostać przejęte przez hakerów. Jeśli jednak witryna korzysta z szyfrowania SSL lub TLS, takie zagrożenie jest znacznie mniejsze. Dlatego warto sprawdzić, czy strona ma przedrostek HTTPS oraz, co również wskazuje na zwiększone bezpieczeństwo, symbol zamkniętej kłódki obok adresu www. Zwrócenie uwagi na te protokoły to minimum w ochronie swoich danych osobowych online. Jest to szczególnie ważne na platformach, które wymagają rejestracji lub dokonania transakcji pieniężnych. Dotyczy to głównie sklepów online, ale także innych witryn, na przykład kasyn online. Często oferują one atrakcyjne bonusy, które zachęcają użytkowników do założenia konta i spróbowania swojego szczęścia w jednej z dostępnych gier. Wybierając platformę do gry, warto sprawdzić, czy ma ona szyfrowanie HTTPS, jak to jest na przykład w przypadku VegasSlotsOnline.

Jak chronić się w świecie online?

Nie trzeba polegać wyłącznie na działaniach właścicieli witryn, aby skutecznie chronić swoje dane w sieci. Można także samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo. Przede wszystkim jedną z najważniejszych zasad jest bycie czujnym i uważnym. To właśnie nierozwaga jest główną przyczyną cyberataków. Każdy użytkowników powinien więc zwracać uwagę na linki, które kilka czy na przychodzące wiadomości e-mail. Otwieranie nieznanych reklam czy maili od obcych nadawców może skończyć się kradzieżą wrażliwych danych z komputera, w tym danych logowania do konta bankowego. Taką samą ostrożność zaleca się w przypadku pobierania różnego rodzaju plików, w tym także instalatorów do wszelkiego typu oprogramowania. Warto szukać jedynie pewnych i sprawdzonych źródeł, co do których nie ma żadnych wątpliwości. Jeśli już mowa o programach i aplikacjach, istotne jest regularne ich aktualizowanie. Przestarzałe oprogramowania często przestają być chronione przez producenta i stają się łatwym celem ataków różnego rodzaju oszustów i hakerów.

Podczas zakładania kont na różnych portalach trzeba pamiętać o stworzeniu mocnego, trudnego do złamania hasła. Przede wszystkim powinno zawierać wiele różnych znaków, nie tylko litery, ale także cyfry czy symbole. Należy też unikać stosowania tego samego hasła na kilku różnych portalach, co mogłoby ułatwić włamanie się na wszystkie konta z takim zabezpieczeniem. Dobrym pomysłem będzie także zabezpieczenie routera. Również sieć Wi-Fi może zostać zaatakowana przez cyberprzestępców, dlatego trzeba zadbać o zmianę haseł i loginów.

Ważnymi elementami ochrony przeciw zagrożeniom online są programy antywirusowe. Coraz więcej osób pamięta o tym, aby zainstalować je na swoich urządzeniach — już nie tylko laptopach i komputerach stacjonarnych, ale także telefonach komórkowych czy tabletach. Zwiększa się także liczba użytkowników, którzy korzystają z usług VPN. Pozwalają one na lepsze zabezpieczenie swoich danych szczególnie podczas korzystania z publicznej sieci, ale także mogą zapewniać anonimowość, co dla niektórych internautów ma duże znaczenie. Warto jednak unikać łączenia się z Internetem poza domem, bo to zawsze stanowi dodatkowe ryzyko.

Zasady podstawowej ochrony

Powyżej wymienione zasady to minimum dobrej ochrony. Wielu użytkowników sądzi, że im nie przydarzy się nic złego podczas korzystania z Internetu, ale cyberprzestępcy są nieprzewidywalni. Szukają oni możliwości kradzieży danych czy nawet tożsamości. Dlatego każdy, kto łączy się z siecią i przebywa w sferze online, powinien mieć to na uwadze i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Działania, które pozwalają uchronić się przed zagrożeniem, nie są trudne i wymagające, to zaledwie poświęcenie kilku minut na stworzenie dobrego hasła, dokonanie aktualizacji czy zainstalowanie programu antywirusowego lub zapory firewall. Te proste czynności mogą naprawdę okazać się ratunkiem przed nieprzyjemnościami w cyberprzestrzeni.   

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEncyklopedia silników: Mitsubishi 1.8 DI-D MIVEC (diesel)
Następny artykułTrwa druga runda rosyjsko-ukraińskich rozmów