A A+ A++

Liczba wyświetleń: 66

Polskie władze otrzymały pierwsze wezwanie do zapłaty kary za niezastosowanie się do wyroku TSUE ws. tymczasowego wstrzymania pracy kopalni Turów.

Brak uiszczenia kary wiąże się z potrąceniem sumy długu z przeznaczonych dla Polski funduszy. 19 października do polskich władz trafił list z Brukseli z apelem „o pilne dostarczenie Komisji dowodu zaprzestania działalności wydobywczej węgla brunatnego w kopalni Turów”. W piśmie zapowiedziano, że jeśli taki dowód nie trafi do KE, to ta rozpocznie regularne wysyłanie wezwań do zapłaty. Wczoraj wysłała pierwsze.

Kary za Turów naliczane są od 20 września, gdy postanowienie zostało doręczone polskim władzom. Kwota do zapłaty wynosi już 25 milionów euro. Polska została zobowiązana do płacenia kar do unijnego budżetu dopóki nie zastosuje się do postanowienia o wstrzymaniu pracy kopalni, albo do czasu wydania ostatecznego wyroku przez TSUE. Jak piszą media, sprawa w TSUE może ciągnąć się nawet rok, tym bardziej, że dopiero jutro rusza pierwsze posiedzenie. Kolejną szansa dla Polski jest też wycofanie przez Czechy wniosku o naruszenie przez Polskę prawa UE.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie za to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wobec sędziów.

Swoją decyzję TSUE uzasadniał „poważną i nieodwracalną szkodą dla porządku prawnego Unii oraz wartości, na których opiera się Unia, w szczególności wartości państwa prawnego”. To kara za niezastosowanie się przez Polskę do decyzji TSUE z 14 lipca, kiedy to Trybunał nakazał natychmiastowe zamrożenie działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz zażądał zawieszenia obowiązywania przepisów tzw. ustawy kagańcowej, pozwalającej na karanie sędziów za wydane orzeczenia. TSUE domagał się także przywrócenia do pracy tych sędziów, którzy decyzją Izby Dyscyplinarnej zostali odsunięci od pełnienia obowiązków. Polska nie wdrożyła żadnej z wytycznych TSUE.

Wcześniej, 20 września TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za zignorowanie nakazu wstrzymania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów z 21 maja.

Źródło: pl.SputnikNews.com

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRajd Rowerowa Niepodległa. Uczcij Święto Niepodległości na rowerze
Następny artykułW województwie podlaskim 42 tys. bonów turystycznych oczekuje na aktywację