A A+ A++

Kolejny pomnik z cmentarza starego w Kielcach trafi pod opiekę Instytutu Pamięci Narodowej. Mowa o pochówku st. sierż. Wacława Niesłuchowskiego, legionisty, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, w tym Bitwy Warszawskiej.

Był odznaczony m.in. krzyżem I Brygady Legionów Polskich, trzykrotnie Krzyżem Walecznych i Krzyżem Niepodległości.

Historią nieznanego bohatera zainteresowała Radio Kielce pani Dorota Bartoszewicz, autorka inicjatywy „Ocalić od zapomnienia”, która poszukiwała dokładnej lokalizacji pochówku sierżanta. Jej zdaniem, Wacław Niesłuchowski był wielkim bohaterem narodowym.

15.01.2021 Kielce. Cmentarz Stary. Nagrobek Wacława Niesłuchowskiego, żołnierza m.in Brygady LegionówFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

– Przeszedł przez cały szlak bojowy, od Legionów Polskich, przez wojnę polsko-bolszewicką, bitwę warszawską, brał udział także w kampanii wrześniowej 1939 roku oraz w Powstaniu Warszawskim – wymienia.

Przed II wojną światową Wacław Niesłuchowski był burmistrzem Rajgrodu w powiecie grajewskim. Natomiast po wojnie wraz z żoną osiadł w Kielcach. Zachowały się dokumenty, które to poświadczają.

– Poprzez Czerwony Krzyż poszukiwała go w 1946 roku żona Jadwiga, która wtedy już mieszkała w Kielcach. Mamy kartę, która to potwierdza. Pan Wacław po Powstaniu Warszawskim trafił do niewoli, żona nie wiedziała nic o jego losie. Wrócił do Kielc w 1947 roku, do śmierci w 1978 roku mieszkał w Kielcach, był inspektorem Banku Rolnego – opowiada.

Pani Dorota dodaje, że tą postacią zainteresowało się także Muzeum Powstania Warszawskiego.
Leszek Bukowski z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej informuje, że wkrótce IPN opracuje dokładny biogram Wacława Niesłuchowskiego. Dodaje, że jego grób jest obecnie w dobrym stanie.

Historyk podkreśla, że nie tylko na cmentarzu starym w Kielcach, ale na nekropoliach w całym regionie jest wiele pochówków polskich bohaterów, które należy zachować dla przyszłych pokoleń.

– Dlatego każdy, kto wie o takim pochówku np. na cmentarzu w swojej miejscowości, może przekazać tę informację do IPN-u. Groby polskich bohaterów są wpisywane do specjalnej ewidencji – wyjaśnia Leszek Bukowski.

– Opieka państwa nad takim grobem obejmuje wykonywanie remontów, jeśli jest on w złym stanie, finansowanie prac remontowych i dokonywanie opłat przedłużających utrzymanie miejsca na cmentarzu – wymienia.

Zgłoszeń mogą dokonywać wszyscy: osoby prywatne, instytucje i organizacje pozarządowe. W tym roku IPN planuje remont przynajmniej dwóch pochówków w województwie, które znajdują się w ewidencji. Pierwszy z nich to nagrobek Mieczysława Podolskiego na cmentarzu starym w Kielcach. 

– Był to kielczanin, który walczył w Legionach Piłsudskiego, walczył też we wrześniu 1939 roku, był w Armii Krajowej. Po wojnie pracował m.in. w liceum w Wodzisławiu, gdzie był dyrektorem, a potem uczył w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach – dodaje Leszek Bukowski.

Pilnych prac wymaga też będący w fatalnym stanie grób Henryka Leksa na cmentarzu w Sancygniowie. Leszek Bukowski podkreśla, że to kolejna niezwykła, a zapomniana postać.

– To uczestnik wojny obronnej w 1939 roku, brał udział także w kampanii włoskiej, walczył pod Monte Cassino, był żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Niestety ten grób też już nie ma żadnego opiekuna. W tym roku zajmiemy się remontem nagrobka – podkreśla.

Od 2018 roku w Polsce obowiązuje ustawa, która obliguje Instytut Pamięci Narodowej do opieki nad grobami bohaterów walk o wolność i niepodległość Polski. Ma to zapobiegać likwidacji grobów bohaterów, którymi nikt się już nie opiekuje.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolski rekord pobity, szczyt K2 blisko!
Następny artykułRuszyła rejestracja szczepień antyCOVIDowych