A A+ A++
Tylko u nas

Nieuleczalna choroba przerwała karierę Patrycji Kazadi. Od tego czasu aktorka walczy o to, by uświadamiać, czym jest endometrioza, z którą się zmaga. W rozmowie z Pomponikiem powiedziała czego oczekuje od rządzących.

Patrycja Kazadi zmaga się z nieuleczalną chorobą

Patrycja Kazadi na wiele miesięcy zniknęła ze sceny. Gwiazda takich produkcji jak  “Fala zbrodni”, “Londyńczycy”, “Rajskie klimaty” oraz “Na wspólnej” czy “Ranczo” była na tyle rozpoznawalną postacią, że  angażowano ją do udziału lub prowadzenia różnego rodzaju show. Kazadi wystąpiła w “Tańcu z gwiazdami“, “You Can Dance – Po prostu Tańcz”, “X Factor” oraz “Dance, dance, dance”. 

Powodem tego zniknięcia miała być depresja. Jednak gwiazda ujawniła ponadto, że cierpi na nieuleczalną chorobę. Jest nią endometrioza

Pierwsze prace nad kompleksowym leczeniem

W niedawnej rozmowie z Pomponikiem Patrycja Kazadi opowiedziała, z czym zmagają się kobiety chorujące na endometriozę. Przed kilkoma dniami w Sejmie  dyskutowano o potrzebach pacjentek cierpiących na tę chorobę. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że opracowuje model kompleksowej opieki dla pacjentek z endometriozą. 

Co o pracach rządu dla kobiet z endometriozą sądzi Kazadi? Reporter Pomponika rozmawiał z aktorką.

“Wszelkie działania, które propagują wiedzę, działanie, refundację, leczenie i wszystko, co dotyczy endometriozy, jest na plus” – mówi dla Pomponika Kazadi.

Gwiazda jest zdania, że przede wszystkim potrzebna jest edukacja w tym zakresie. Sama długo zmagała się z chorobą i nie wiedziała co jej dolega. 

“Im więcej rozmów na ten temat, im większa świadomość, im więcej kompetentnych osób będzie się wypowiadało na ten temat, tym lepiej. Mało tego doszły mnie już słuchy, nie wiem, czy mogę o tym mówić, że trwają już prace nad lekiem na endometriozę. Więc mam nadzieję, że za 5, 10, 15 lat kobiety nie będą musiały już tak cierpieć”. 

Kazadi apeluje o refundację leczenia

Czego Patrycja Kazadi oczekuje od państwa? Jaka pomoc ze strony rządu byłaby satysfakcjonująca?

“Refundacja. No jak!” – odpowiada bez zastanowienia. 

“Operacja na endometriozę kosztuje parędziesiąt tysięcy złotych. Często. Więc to są kwoty, na które praktycznie nikt nie może sobie pozwolić. Plus drogie leczenie. Potem jeszcze hormonoterapia, musisz brać hormony do końca życia, to też kosztuje. Wszelkie wsparcie finansowe. Oczywiście też wsparcie w edukacji lekarzy. To jest bardzo ważne, żeby jak najwięcej lekarzy było przeszkolonych w kierunku endometriozy” – apeluje Kazadi.

Endometrioza

Endometrioza to choroba autoimmunologiczna, w której błona śluzowa macicy (endometrium) rozrasta się poza jamą macicy. Kobiety, które cierpią na endometriozę, przez długie lata czekają na właściwą diagnozę. W tym czasie nieleczona endometrioza rozrasta się i powoduje ogromne spustoszenie w organizmie kobiety, dlatego tak ważne jest szybkie jej zdiagnozowanie. Magda Łucyan to kolejna już znana osoba, która zabiera głos w sprawie endometriozy. Nie tak dawno Patrycja Kazadi opowiedziała o tej chorobie w wywiadzie z Pomponikiem.

Zobacz też:

Nieuleczalna choroba przerwała jej karierę. Dziś Kazadi musi unikać wielu rzeczy [POMPONIK EXCLUSIVE]

Kazadi po długiej przerwie wraca na ekrany. Poprowadzi nowy program

Kazadi po długiej przerwie wraca na ekrany. Poprowadzi nowy program

Magda Łucyan chwali się ciążowym brzuszkiem. Dziennikarka TVN zaskoczyła wszystkich

pomponik.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFC Barcelona sprowadzi gwiazdę Serie A? Xavi jest zdecydowany. Ogromne poświęcenie
Następny artykułStrongman rozbity w pył. Bez litości. Oto nowa gwiazda High League