A A+ A++

W specjalnym liście przesłanym do prezydenta, którego treść została przekazana do mediów, przedstawiciele Stowarzyszenia Katechetów Świeckich zwracają się o pilne działania i “przeciwstawienie się rażącemu łamaniu porządku konstytucyjnego”

Zdaniem katechetów nowelizacja rozporządzenia dotyczącego warunków i sposobu organizacji lekcji religii “godzi w prawa uczniów uczęszczających na lekcje religii, ich rodziców oraz nauczycieli”.

Katecheci apelują do prezydenta Dudy. Chcą interwencji w TK

“Przedmiotowe rozporządzenie zakłada tworzenie bardzo licznych grup uczniów deklarujących chęć uczestniczenia w lekcjach religii. W skład takich grup mieliby wchodzić uczniowie z różnych poziomów edukacyjnych. W praktyce oznacza to pozbawienie uczniów prawa do realizacji podstawy programowej właściwej ich wyznaniu. Dla nauczycieli religii oznacza natomiast nagłą utratę środków do życia, ponieważ w wypadku wejścia zmian w życie od 1 września 2024 nastąpi znaczna redukcja etatów nauczycieli religii” – napisano.

W dalszej części tekstu stowarzyszenie wskazało na opinie ekspertów, m.in. prof. Pawła Boreckiego z Uniwersytetu Warszawskiego, który stwierdził, że wprowadzenie nowelizacji wymaga uzyskania “wyraźnej aprobaty kościołów i związków wyznaniowych“.

“Minister Edukacji Narodowej takiej aprobaty nie uzyskała, a zatem wydając przedmiotowe rozporządzenie złamano fundamentalną konstytucyjną zasadę legalizmu stanowiącą, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa” – podkreślono.

Zmiany w lekcjach religii. Spór KEP z resortem edukacji

Na temat planowanych zmian w organizacji lekcji religii w ubiegłym tygodniu wypowiedziała się Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. W oświadczeniu podkreślono, że propozycje mówiące o łączeniu klas są “krzywdzące czy wręcz dyskryminujące”.

Przewodniczący komisji biskup Wojciech Osial przekonywał, że zmiany zostały “wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną” i “naruszają prawo oświatowe i zasady pedagogiczne“.

– Nie zostało skonsultowane? To przypominam panom biskupom, że ósme przykazanie mówi: nie mów fałszywego świadectwa (…) Odbywały się spotkania w ministerstwie, więc te konsultacje były, co więcej, niektóre uwagi zgłoszone w trakcie spotkań zostały przez nas uwzględnione, ponieważ miały racjonalne podłoże – mówiła.

Zgodnie z nowymi przepisami od 1 września dyrektor szkoły bądź przedszkola będzie mogła połączyć w grupę dzieci z różnych klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów z osobami z klas, w których na naukę zgłosiło się mniej niż siedmioro.

Rozporządzenie wprowadza jednocześnie zasadę, zgodnie z którą uczniów szkoły podstawowej można połączyć w grupę obejmującą: uczniów klas I-III albo klas IV-VI lub klas VII i VIII. W grupie między klasowej mogą być więc uczniowie np. z klasy I i III szkoły podstawowej, ale już nie z klasy II i V szkoły podstawowej. 

Zobacz również:

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

„Debata polityczna”: Ukraińska ofensywa w obwodzie kurskim/Polsat News Polityka … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiesamowita weekendowa promocja w Biedronce. Gratisy i ogromne rabaty
Następny artykułMagdalena Fręch odpadła z turnieju w Cincinnati