A A+ A++

Światowy lider eksportu gazu skroplonego na świecie zwiększy swoje moce produkcyjne o 43 procent. To dobra wiadomość dla Europy próbującej uwolnić się od dominacji rosyjskiego surowca.

„Qatar Petroleum (QP) podjęła ostateczną decyzję inwestycyjną o realizacji projektu Eastern North Field (NFE), największego na świecie zakładu produkcji gazu skroplonego, który zwiększy moce produkcyjne LNG w Katarze z 77 mln ton rocznie do 110 mln ton rocznie” – czytamy w komunikacie państwowego koncernu z Kataru.

Oczekuje się, że produkcja rozpocznie się w czwartym kwartale 2025 r i wyniesie około 1,4 miliona baryłek ekwiwalentu ropy dziennie. Oprócz LNG, w ramach projektu będzie produkowany również kondensat – gaz płynny (LPG), etan, siarka i coraz bardziej pożądany na świecie hel – informuje spółka.

Transport LNG metanowcem/Bloomberg

Podpisana umowa inżynieryjno-zakupowo-budowlana (tzw. kontrakt EPC) obejmuje budowę czterech linii produkcyjnych o wydajności 8 mln ton każda oraz obiektów z nimi związanych. Projekt NFE szacowany jest na 28,75 miliarda dolarów, co czyni go jedną z największych inwestycji w branży energetycznej w ciągu ostatnich kilku lat, zauważa QP.

Na tym jednak katarskie inwestycje gazowe się nie kończą. NFE stanowi pierwszą fazę ekspansji katarskiego LNG, podczas gdy druga faza – południowa część North Field, czyli NFS – zwiększy przepustowość ze 110 do 126 mln ton rocznie do 2027 roku. Projekt części południowej obejmuje budowę dwóch linii o przepustowości 8 mln ton rocznie oraz obiektów towarzyszących.

Koncern QP nadzoruje wszystkie części sektora naftowego Kataru, w tym poszukiwania, produkcję, rafinację, transport i magazynowanie surowca. Katar to wiodący na świecie producent LNG. W 2017 roku zniósł moratorium nałożone w 2005 roku na zagospodarowanie północnego pola gazowego, położonego na północny wschód od swojego wybrzeża. Jest to część wielkiego złoża South Pars, którego druga część jest zagospodarowywana przez Iran.

Magazyn gazu/Bloomberg

W 2019 r Katar wyeksportował 107,1 mln ton LNG, co … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrwa zbiórka na rzecz Wiktora Maresza. 2,5-latek zmaga się z rzadkim nowotworem mózgu
Następny artykuł“Zwłoki dziecka po poronieniu przechowywane przez 6 lat”. NIK skontrolowała szpitale