A A+ A++

W czwartek, 1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

Mimo wcześniejszych uwag zgłaszanych do GUS formularz uniemożliwiał zapis danych osobowych, w których występują niepolskie znaki diakrytyczne.

Spis powszechny 2021. “Dobra wiadomość!”

Sprawę, jeszcze przed rozpoczęciem spisu, GUS-owi zgłaszali m.in. członkowie Fundacji Kaszuby.

– Obiecano nam wówczas, że błąd zostanie naprawiony, niestety, do tej pory tak się nie stało. W związku z powyższym wystosowaliśmy wniosek do prezesa GUS o naprawę formularza i umożliwienie Kaszubom i innym przedstawicielom mniejszości narodowych i etnicznych podania danych zgodnych z prawdą – mówił Mateùsz Titës Meyer z Fundacji Kaszuby. 

Meyer miał nadzieję, że błąd zostanie niezwłocznie naprawiony. Jego zdaniem był on przykładem na to, “w jaki sposób przestrzega się praw mniejszości żyjących w Polsce”. 

Sprawą zajęły się posłanki Koalicji Obywatelskiej: Barbara Nowacka, Agnieszka Pomaska i Monika Rosa. Skierowały one w powyższej sprawie interpelację poselską do prezesa GUS.

Spis poszechny 2021. Kaszubskie znaki diakrytyczne Fot. Fundacja Kaszuby

W końcu problem udało się rozwiązać. Fundacja Kaszuby ogłosiła w nocy w swoich mediach społecznościowych: “Presja ma sens! Po tygodniu od rozpoczęcia spisu powszechnego udało się wprowadzić kaszubskie znaki diakrytyczne do formularza”. 

Informację skomentowała na Twitterze m.in. Agnieszka Pomaska. Posłanka KO z Gdańska napisała: “Dobra wiadomość! Presja ma sens!”. 

Spis powszechny 2021. “To ważne wydarzenie dla przyszłości Kaszub”

Przypomnijmy, wśród Kaszubów i Kaszubek jest spora mobilizacja, żeby spisie powszechnym przyznawać się do przynależności do istniejących na Pomorzu wspólnot: kaszubskiej, kociewskiej, borowiackiej czy krajeńskiej. Namawia do tego Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

– Po dziesięciu latach, które upłynęły od poprzedniego spisu, znów mamy okazję oficjalnie potwierdzić nasz związek z kaszubszczyzną. Warto docenić wagę tego wydarzenia dla przyszłości Kaszub – mówi Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Jak podkreśla prezes, deklaracja wyrażona przez odpowiedzi na pytania spisowe jest jedynym sposobem na ustalenie urzędowej liczby osób deklarujących swoją przynależność etniczną do wspólnoty kaszubskiej i przede wszystkim ustalenia liczby osób deklarujących posługiwanie się językiem kaszubskim. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOLIMPIA Zambrów podejmie RKS Radomsko
Następny artykułDiablo 2 Resurrected – start testów wersji alfa, ustawienia graficzne oraz nowe screeny i porównanie z oryginalnym Diablo II